Peníze v bance? U RBS za to možná zaplatíte

Royal Bank of Scotland and Natwest (RBS) by se mohla stát první bankou v Británii, která bude zákazníkům účtovat za to, že bude držet jejich peníze. Taková situace by mohla nastat, pokud Bank of England sníží kvůli brexitu úrokové sazby do záporného pásma. Opatření by se dotklo jen firemních zákazníků, napsal server MarketWatch.

Royal Bank of Scotland, která zároveň vlastní Natwest, rozeslala dopis svým 1,3 milionu klientům. V něm varovala, že světové úrokové sazby jsou na „velmi nízké úrovni“ a RBS by tak mohla být nucena zahájit zpoplatňovat úroky na kreditních zůstatcích, které by byly závislé na budoucích tržních podmínkách. Dopis již odeslala firmám a komerčním zákazníkům, privátní klienti dopis neobdrželi.

„V případě, že Bank of England sníží základní úrokovou sazbu do záporného pásma, budeme zvažovat všechny potřebné kroky. Uděláme maximum, abychom ochránili naše zákazníky před jakýmikoli dopady,“ uvedl mluvčí banky v prohlášení. Zároveň doplnil, že dopis sloužil pouze jako právní úprava termínů a podmínek. Pokud by sazby byly záporné, banky by jen velmi nepravděpodobně přenesla náklady na své zákazníky.

 

 

Několik významných centrálních bank, včetně japonské, švýcarské a bank v eurozóně, drží úrokové sazby v minusu. Chtějí podpořit hospodářský růst, bankovní úvěry a také zabránit deflaci. Negativní sazby retailovým bankám snižují marže. Banky se přitom usilovně snaží vyhnout tomu, aby zákazníkům účtovaly za to, že drží své peníze.

Varování RBS přichází před ostře sledovaným jednáním Bank of England a srpnové zprávě o inflaci, která bude zveřejněna příští týden. Všeobecně se přitom čekalo, že Bank of England sníží sazby už v července, aby uklidnila trhy kvůli následkům rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii.

 

Newsletter