Penn o rozhovoru s Guzmánem: Cítím hroznou lítost

Americký herec Sean Penn v rozhovoru pro americký televizní pořad 60 minut, který bude odvysílán dnes večer, poprvé promluvil o svém nechvalně proslulém rozhovoru s mexickým narkobaronem Joaquínem Guzmánem pro list Rolling Stone, a prohlásil, že „selhal“. Nikoli ovšem kvůli etickým či novinářským lapsům, které mu vyčítají kritici. Penn uvedl, že cítí lítost, že jeho exkluzivní rozhovor s Guzmánem pro Rolling Stone nesplnil svůj skutečný účel – rozpoutat diskusi o válce proti drogám, napsal list The Guardian s odvoláním na pořad, jehož znění má k dispozici.

Diskuse se po otištění rozhovoru s Guzmánem točily především kolem Pennova souhlasu dát stíhanému drogovému bossovi s krví tisíců lidí na rukách právo na kontrolu článku před jeho zveřejněním.

Penn se s Guzmánem sešel k rozhovoru loni v říjnu. Rozhovor v listu Rolling Stone šel do tisku tento měsíc a ve stejný den, kdy vyšel, byl Guzmán zadržen.

„Na rovinu – můj článek selhal,“ řekl Penn Charliemu Roseovi v US TV. „Cítím příšernou lítost. Lituju, že celá diskuse kolem toho článku ignoruje jeho smysl, což bylo přispět k diskusi o válce proti drogám. Navíc koluje mýtus, že návštěva, kterou jsem s kolegy u Guzmána vykonal, byla – jak prohlásil mexický vrchní státní žalobce – ‚zásadní‘ pro jeho dopadení. My jsme se s ním sešli o mnoho týdnů dříve, druhého října, na místě, které nebylo v blízkosti toho, kde ho nakonec zadrželi.“

Když minulý týden vyšel v časopise Rolling Stone Pennův článek v rozsahu 10.000 slov, soustředila se ostatní média na Guzmánovo troufalé přiznání, že dodává „víc heroinu, metamfetaminu, kokainu a marihuany, než kdokoli jiný na světě“, a také na etické a právní pochybnosti kolem Pennova rozhovoru. Ovšem podle Penna všechny mediální reakce pominuly hlavní smysl.

„Soustředíme všechnu naši pozornost, všechnu energii, všechny miliardy dolarů na (dopadení) jednoho ‚padoucha‘, a co se stane? Následující den budou umírat další lidi stejným způsobem. Pojďme se na to podívat z širšího hlediska,“ řekl Penn.

„Všichni chceme, aby drogový problém skončil. Všichni chceme, aby skončilo zabíjení v Chicagu. Ale my jsme zákazníci. A ať už stojíte na morální pravici nebo extrémní levici, stejný počet vašich dětí jede v drogách. A kolik času jste strávili mluvením o tomhle problému potom, co ten článek vyšel? Jedno procento? Myslím, že to by byl hodně velkorysý odhad,“ dodal.

Herec věří, že mexická vláda vydala ono prohlášení o tom, že jeho role byla zásadní při dopadení Guzmána, protože ho chce postavit do role viníka a ohrozit ho; on se prý ale o svůj život nebojí. Podle Penna se jen mexická vláda cítí „zahanbená“, že on našel Guzmána dřív než oni.

Rozhovor se odehrál uprostřed rozsáhlého pátrání po Guzmánovi, vůdci drogového kartelu ze Sinaloy. Otištěný článek obsahuje řadu pasáží, kde se Guzmán opakovaně chvástá svou mocí. Krom tvrzení, že dodává víc výše zmíněných drog, než kdokoli jiný na světě, také prohlásil, že disponuje „flotilou ponorek, letadel, nákladních automobilů a lodí“.

Jeden z Guzmánových právníků už se mezitím nechal slyšet, že článek obsahuje nepravdy. „Je to lež, absurdní spekulace pana Penna,“ řekl tento týden Juan Pablo Badillo. „Pan Penn by měl být předvolán k výslechu a zodpovídat se za ty pitomosti, které napsal.“

Newsletter