Penzijní fond investuje do hedge fondů, věznic i přístavů

Největší německý penzijní fond plánuje investovat více do soukromých kapitálových investic a hedgeových fondů. Redukuje investice do dluhopisů.

„V roce 2007 jsme vložili první finanční prostředky do soukromých kapitálových investic a nyní začínáme sklízet první plody,“ řekl Andre Heimrich, investiční ředitel společnosti Bayerische Versorgungskammer v Mnichově pro Bloomberg. „Je tu stále další prostor pro expanzi. Umíme si představit zdvojnásobení svého podílu v soukromých kapitálových investicích.“ BVK má v současné době asi 4 procenta svého majetku vložených právě v těchto fondech.

BVK měla na konci srpna 60,5 miliard eur (76,5 miliardy USD) v aktivech, spravuje 12 penzijních plánů, dohlíží povinné důchodové fondy pro lékaře, architekty, právníky, bavorské zákonodárce a kominíky. Firma, která je součástí bavorského ministerstva vnitra, rovněž vyhledává investice do infrastruktury, hedgeových fondů a nemovitostí.

„Současná nízká míra úrokových sazeb bude přetrvávat ještě nějakou dobu,“ řekl Heimrich. „V Německu, dokonce ještě nemusela dosáhnout na dno,“ dodal.

V důsledku toho plánuje BVK snížit investice s fixním příjmem, jako jsou vládní dluhopisy a kryté dluhopisy, na 50 procent svých investic ze současných 60 procent.

BVK investuje do soukromého kapitálu prostřednictvím firem zahrnující i Pantheon International Participations Plc, britského investora v účelových odkupech. První investice měla roční výnosy více než 10 procent, řekl Heimrich.

Srovnejme to s očekávaným výnosem asi 7 procent z investic do infrastruktury, kde má BVK asi 3 procenta svých aktiv skrze specializované fondy, které drží akcie letišť, přístavů, elektro sektoru a věznic.

„Chtěli bychom takto investovat mnohem více, ale existuje příliš málo projektů, které tuto možnost nabízí,“ řekl Heimrich pro Bloomberg. „Bylo by to pro nás perfektní portfolio aktiv vzhledem k dlouhodobosti investice a nadprůměrným výnosům,“ uvedl.

BVK očekává v letošním roce průměrnou návratnost investic 4 procenta, tedy vyšší než je minimum potřebné ke splnění závazků vůči důchodcům, což je v současné době asi 3,7 procenta, uvedl Heimrich.

Kromě investic do fondů nemovitostí, BVK poskytuje přímé úvěry na komerční realitní projekty, neboť banky v tomto směru nechaly v posledních letech díru na trhu. BVK poskytla okolo 190 milionů eur na financování tzv. Silver Tower ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 2011, 300 milionů eur na Tower 185 ve stejném městě v roce 2013 a letos 450 milionů eur na nákupní centrum Mall of Berlin. Dvě globální investice do fondů nemovitostí, ve kterých letos BVK investovala zhruba 500 milionů eur, se koncem srpna vrátily s výnosy více než 10 procent.

Newsletter