Pět cest, kterými se letos vydá blockchain

Ani poslední vývoj bitcoinu, jehož pohyb může připomínat nebezpečnou horskou dráhu, nemůže vykolejit dynamický vývoj technologie blockchainu. Investoři do kryptoměn v posledních týdnech nezaznamenávají příliš velké zisky, ale v blockchainovém světě nás toho už brzy čeká mnoho pozitivního. Server coindesk.com zveřejnil pět oblastí, ve kterých rozhodně uslyšíme o pozitivním vývoji blockchainu.

V minulém roce jsme byli svědky toho, jak velcí technologičtí hráči na trhu vstupují do platformy blockchainu. Mezi giganty patřily například firmy Microsoft, IBM a Oracle. Není zase tak odvážné říci, že většina největších firem ve Spojených státech začíná spolupracovat s poskytovateli technologie, aby objevila, jak mohou využít blockchain právě v jejich odvětví. To vše je ale jen počátkem toho, jak moc bude tato pokroková technologie ovlivňovat podnikání v budoucnu.

Tahounem blockchainu bude Asie a Blízký Východ

Největší zájem ze strany bankovních institucí lze jednoznačně pozorovat na Dálném Východě a také Blízkém Východě. Některé instituce už v současnosti pracují na nabídce služeb jako platby postavené na blockchainu. Dobrým příkladem jsou banky v Japonsku a Jižní Koreji, kde testovací verze konkrétní blockchainové technologie, která umožní uskutečnit mezinárodní platby během dne odeslání, ale s až o 30 procent nižšími náklady.

Kryptoměny a videohry. Budoucnost postavená na blockchainu

Bezpečnější internet s blockchainem

S hackerskými útoky typu ransomware (požadují výkupné) jakoby se roztrhl pytel. Díky dynamickému vývoji kryptoměnového trhu a tlaku na kyberbezpečnost se nabízí další možnost využití blockchainu. Bezpečnostní nástroje blockchainu mohou být naprosto klíčové pro celou technologii. Výhodou u těchto nástrojů by bylo, že žádná část bezpečnostního systému by nemusela uchovávat všechny klíče, to splňuje základní charakteristiku blockchainu, tedy decentralizovaný systém.

ICO, finance a pojišťovnictví jdou „all in“

Crowdfundingový svět se v roce 2017 otřásl pod vlivem nárůstu nové vlny initial coin offering (ICO). Stejně jako celý kryptoměnový svět, tak i v tomto sektoru došlo k značnému využití kryptoměn. V příštím roce očekává coindesk.com daleko větší růst a předstihnutí venture kapitálových investic.

Co má společného umělá inteligence, úvěry a kryptoměny

Další ze sektorů, které v letošním roce zažijí revoluci díky blockchainu, budou finance a pojišťovnictví. Druhý ze jmenovaných je favoritem v implementování blockchainu do procesů jako záměna věřitelů. Hodnota blockchainové automatizace v tomto případě naplno prokáže svůj potenciál.

„Privatizace“ blockchainu

Poslední, ale neméně důležitá cesta, na kterou se blockchain vydá, bude cesta privatizování samotného systému velkými firmami. Ty budou tvořit „soukromé“ blockchainy, upravené tak, aby vyhovovaly jejich potřebám. Blockchain bude stát u digitální transformace v podnikání, a to zejména u automatizace a digitalizace pracovních procesů.

Newsletter