Poslední dny se nesly ve znamení tlaků na slabší dolar. Střední konec US výnosové křivky dále neroste, naopak pozorujeme propad delších reálných sazeb, např. 10Y TIPS odevzdal 10 bb. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,1900 EURUSD, koruna po včerejší ČNB zpevnila pod 25,40 za euro.

Pět nejdravěji rostoucích spotřebitelských trhů světa

Budete překvapeni. Na koho si vsadíte jako na nejdravěji rostoucího spotřebitele z pohledu toho, jak rychle zvyšuje své výdaje? Mířili byste na Čínu, Indii, obecně země BRIC? Odpověď nabídla analýza Euromonitor a jména v ní jsou zcela jiná.

Otázkou, kterou se studie Euromonitor na datech národních statistik, Eurostatu, Spojených národů a OECD zabývala, je: „Ve které zemi letos rostou a v bilanci celého roku porostou nejdravěji výdaje spotřebitelů optikou reálného ročního růstu?“. Odpověď?

Malawi

Populace jihoafrické země Malawi zhruba odpovídá České republice a Slovensku dohromady. Euromonitor předpovídá, že spotřebitelské výdaje za celý letošní rok vzrostou meziročně o 18,2 procenta na celkových 5,6 miliardy amerických dolarů. To odpovídá ve stálých cenách roku 2013 pouze 335 dolarům na hlavu.

Z krátkodobé perspektivy bude dle Euromonitoru růst výdajů hnát lepší kondice ekonomiky a zvolňující spotřebitelská inflace, které podporují růst příjmů obyvatel a ochotu k výdajům. Na delším horizontu ale zpráva jednoznačným nadšením neoplývá. „Tak nízká úroveň výdajů na hlavu nevyhnutelně znamená v celkovém měřítku nízkou úroveň celkové poptávky spotřebitelů a brzdu prudšího rozmachu trhu. Také možnosti podnikání a investic jsou sráženy řadou omezení ke vstupu na trh,“ uvádí studie. K potížím patří nedostatek zahraniční měny, což komplikuje dovozy i chabá infrastruktura jak v dopravě, tak energiích nebo telekomunikacích.

Sierrra Leone

O něco větší než samotné Slovensko, s 6,1 miliony spotřebitelů v roce 2013, je Sierra Leone. Země, která je dnes zmítána rozpukem eboly, figuruje ve studii Euromonitoru jako druhý nejdravěji rostoucí spotřebitelský trh s očekávaným letošním 14,7% reálným růstem výdajů. Odhadovaných 4,3 miliardy dolarů pro letošek odpovídá 688 dolarům na hlavu. Problémy země ale jsou chudoba, nezaměstnanost a to zejména u mladých i vysoká míra korupce. Černá labuť jménem ebola pak zřejmě nedovolí, aby se tento výhled Euromonitoru, stojící na měsíce sbíraných datech, naplnil.

Turkmenistán

Jiný příběh je Turkmenistán. Jeho pevný růst a rozvoj vyčnívá z vývoje ekonomik v letech 2008 až 2013 a například i ČR se v úvahách kolem své proexportní politiky o trh dlouhodobě zajímá jako o jednu z perspektivních vývozních destinací. Euromonitorem očekávaný růst spotřebitelských výdajů pro letošek dosahuje 14,4 procenta. Jiná analýza Euromonitoru přitom zemi připisuje vůbec nejrychlejší roční růst reálného disponibilního příjmu v celosvětovém měřítku.

Jiný oproti dvěma zemím výše je příběh perspektivy dlouhodobého rozmachu trhu. „Rostoucí příjmy a rapidně rostoucí střední třída populace buduje řadu šancí napříč mnoha sektory ekonomiky, nyní zejména v telekomunikacích, vzdělávání, trávení volného času a rekreace,“ předpovídá studie. Dlouhodobý výhled Euromonitoru zemi připisuje růst spotřebitelských výdajů na hlavu z letošních 3594 dolarů na 6422 dolarů v roce 2020.

Saúdská Arábie

Zatím asi jediná země, která se v našich myslích pojí se slovem „bohatá“. Výdaje na hlavu mají letos dosáhnout 7786 dolarů a při přepočtu populací celkového čísla 241 miliardy dolarů. Prognózy Euromonitor připisují ropné mocnosti druhý celosvětově nedravější růstu disponibilního příjmu právě za Turkmenistánem. Růst spotřebitelských výdajů mají vést sektory hotelů a cateringu s více jak 15 % růstem, u bežného spotřebitelského zboží a služeb je očekáván růst o 14 %. O něco svižnější má být tempo růstu prodejů v segmentu luxusu a rozvoj sofistikovaných finančních produktů.

Mongolsko

Pětici nejdravějších dle Euromonitoru po bohaté Saúdské Arábii střídá chudé Mongolsko. Výdaje tamních spotřebitelů ale letos mají vzrůst o reálných 11,8 procenta na 1785 dolarů na hlavu. Ač země rozlohou velká, populací 2,8 milionů obyvatel malý spotřebitelský trh, pro který z části platí řečené o Malawi. Z pohledu vývoje ekonomiky jde ale o další stabilně rostoucí hospodářství, které zvolna ukrajuje z míry chudoby v zemi a šanci růstu spotřebitelského trhu dává vzestup příjmů. Na delších horizontu jde o zajímavou zem a západní firmy to velmi dobře vědí.

Graf s odhady růstu spotřebitelských výdajů naleznete v galerii k tomuto článku.

Newsletter