Pět obchodních značek, které v současné době přijímají bitcoin

Jistě jste již všichni slyšeli o té zvláštní věci, do které se dá investovat. Ne, není to legální marihuana, i když se její množství za posledních pár let neustále zvyšuje. Jde o všem známou digitální měnu bitcoin, jejíž hodnota za období posledních dvou let vzrostla o téměř 900 %. To, co kdysi stálo investora okolo 255 dolarů, má dnes hodnotu okolo 2500 dolarů.

Proč jsou digitální kryptoměny jako bitcoin tak žádanou komoditou poslední doby? Zdá se, že je to dáno souhrou okolností, které urychlily nárůst bitcoinu, etherea a dalších digitálních měn.

Proč stoupla hodnota bitcoinu za poslední dva roky o téměř 900 %?

Bitcoin a ostatní kryptoměny se těší z nově nabytého mediálního pokrytí. Když srovnáme čistě výnos z těchto digitálních měn a z akciového trhu, zjistíme, že nedávné ransomware útoky (např. WannaCry), při kterých pachatelé požadovali platbu v bitcoinech pro „odemknutí“ počítače, staví bitcoin do středu pozornosti. Čím větší mediální pokrytí má, tím větší zájem bude o tuto vzkvétající platební a investiční alternativu.

Slabost amerického dolaru rovněž nahrává digitálním měnám. Prezident Trump při nespočtu příležitostí prohlásil, že je dolar až příliš silný. Slabší měna podpoří vývoz amerického zboží, někteří investoři ji navíc využili k investicím do bitcoinu, který je ale „konečným“ zdrojem, neboť je jeho množství limitováno 21 miliony. Fakt, že měnová základna dolaru může být donekonečna rozšiřována a bitcoin je omezen, dává víru některým investorům v to, že je lepším prostředkem k uchování a růstu majetku.

Obchodní značky, které překvapivě přijímají bitcoin

Nejpřekvapivější ale je, kolik obchodních značek dnes přijímá bitcoin pro platby za své szboží. Tady je seznam pěti společností, které jej přivítaly s otevřenou náručí.

Overstock.com

Úplně první větší společností orientovanou na zákazníky, která vede žebříček bitcoinu, je online e-retailer Overstock.com, který v lednu roku 2014 uzavřel spolupráci se směnárnou Coinbase. Krátce po svém rozhodnutí přijímat bitcoin ohlásil CEO Patrick Byrne, že bude společnost 5 % – 10 % všech bitcoinových plateb uchovávat jako rezervu. Pokud toto rozhodnutí dodržuje, Overstock se dnes těší velmi pěknému zhodnocení těchto rezerv.

DISH Network

V květnu 2014 provozovatel satelitní televize DISH Network oznámil, že začne přijímat platby v bitcoinech. Stejně jako Overstock i DISH uzavřel spolupráci se společností Coinbase, která zpracovává bitcoinové transakce. Bernie Han, který byl v té době COO DISH, řekl: „Naše společnost nyní přijímá bitcoin, protože naslouchá spotřebitelům a poskytuje jim možnosti a pohodlí, které sami žádají.“

Microsoft

Zatímco někteří o bitcoinu mluví „pouze“ jako o měně, gigant Microsoft ho posunul ještě dál. Od prosince 2014 umožňuje uživatelům nákupy v bitcoinech za produkty Windows a Xbox Store. Microsoft také stojí za spuštěním Azure Blockchain, což je služební platforma umožňující velkým podnikům využívat blockchain. Nedávno pak oznámil, že přepracuje Excel 2017, aby mohli uživatelé počítat, formátovat a analyzovat i bitcoin.

Intuit

Intuit, softwarový gigant stojící za daňovým softwarem TurboTax a podnikatelským účetním softwarem QuickBooks, se rozhodl také přijímat bitcoin. Ke konci roku 2014 oznámil ve spolupráci s BitPay zavedení bitcoinových plateb do QuickBooks PayByCoin služeb. Tato služba umožňuje zákazníkovi vypořádat se s bankou, a proto eliminuje nestálost spojenou s bitcoinem. Také poskytuje atraktivní podnikatelskou příležitost pro klienty z různých zemí, kteří by jinak museli čelit tradičním bankovním překážkám a zpoždění ve formě bankovních transferů.

PayPal

Platforma zpracovávající platby PayPal také rozšířila své obzory o přijímání bitcoinu, i když trochu klikatější cestou. V září 2014 společnost oznámila, že bude akceptovat bitcoiny pro platby skrze spolupráci s Braintree. Ve stejném měsíci byla zveřejněna spolupráce s CoinBase, GoCoin a BitPay. V době tohoto oznámení uvedl Scott Ellison, šéf strategie společnosti, že bude PayPal fungovat pouze jako prostředník a ceny transakcí budou určeny obchodníkem a platebním zpracovatelem. Od oddělení od eBay se však PayPalová podpora bitcoinu snížila.

Proč více společností nepřijímá bitcoin?

Možná se divíte, proč je zatím tak málo společností přijímajících bitcoin. Důvody mohou být mnohé.

Zaprvé, bitcoin je stále mimořádně nejistou měnou, dokonce i přes noc tak může podnik přijít o spoustu peněz. Například z 25. na 26. června se ceny BTC propadly o více než 200 dolarů. Společnosti, které ten den prováděly bitcoinové transakce s uhrazením na druhý den, mohly zaznamenat během několika hodin pokles hodnot o 7 % až 10 %.

Nedostatek zájmu vlády je pak jedním z důvodů, proč mají investoři bitcoin také moc rádi. Na druhou stranu, tento nedostatek stojí i za nízkými možnostmi měnu směnit a vytváří tak značnou nejistotu, která mnohé odrazuje.

Dalším problémem je to, že za bitcoinem přijdou přísné regulace. Například to, že BTC funguje jako měna pro překlenutí nákupů marihuany, může být perfektním důvodem pro americké zákonodárce, aby zvážili uvalení regulací na kryptoměny. Dokud nechá vláda bitcoin být, má šanci prosperovat. Ale jenom blázen by věřil tomu, že americká či jiná vláda nechá digitální měny se nadále rozrůstat bez regulací.

Newsletter