Pět otázek pro Draghiho

Dnes ve 13:45 oznámí Evropská centrální banka své rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě. Poté, od 14:30, bude následovat tisková konference, kde promluví sám guvernér ECB Mario Draghi. Vzhledem k řecké situaci, která byla do včerejších pozdních hodin poměrně dost vyhrocená, je jasné, na jaké téma padne nejvíce otázek.

Byť řecký parlament přijal strukturální reformy navržené zahraničními věřiteli, stále existuje spousta otazníků ohledně budoucího vývoje nejen Řecka, ale i celé eurozóny. Agentura Bloomberg vybrala pět nejpalčivějších otázek a souběžně k nim vytvořila i možné odpovědi, jež by mohly zaznít z Draghiho úst.

Co potřebuje ECB k tomu, aby navýšila Řecku objem záchranné likvidity?

Rozhodnutí o objemu záchranné likvidity, kterou ECB řeckým bankám dodává prostřednictvím tzv. programu ELA, by mělo padnout do čtvrtečního rána. Banky Helénské republiky jsou zavřeny již více jak dva týdny, do toho v zemi platí kapitálové kontroly. Dosavadní objem, jak se zdá, není zcela dostačující, což potvrzuje i Evropská komise, která tvrdí, že řecký bankovní systém stojí na prahu totálního kolapsu.

Evropská centrální banka si musí být nejprve jista tím, že řecká vláda je na dobré cestě k zajištění přislíbeného bailoutu. Stejně tak je potřeba jistota, že se Řecko nedostane do defaultu v rámci splátky v eurech denominovaného 3,5miliardového nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou, který proběhl ještě v rámci předkrizového programu. Splatnost těchto bondů je totiž nastavena na 20. července.

Evropská komise tak potřebuje souhlas všech 28 států Evropské unie k tomu, aby mohla Řecku poskytnout krátkodobou půjčku o velikosti 7 miliard euro, která by mimo jiné posloužila i ke splátce zmiňovaných dluhopisů.

Řecko dostane 7 miliard eur. Půlku rovnou vrátí ECB

Babiš: Půjčka Řecku ano, ale jen s dostatečnou zárukou

Jak zareaguje ECB, pokud Řecko splátku 20. července neuhradí?

Taková událost by pravděpodobně vedla k přehodnocení samotného programu ELA. Pokud  by Řecko nedostálo tomuto závazku Rada guvernérů ECB by pravděpodobně ještě více snížila zastropování samotného programu dodání záchranné likvidity. V nejhorším případě by mohlo dojít i na jeho úplné zastavení.

Může Řecko skutečně splnit všechny podmínky nového bailoutu?

Doposud se Draghi vyvaroval jakýchkoliv vyjádření ohledně celkové dohody. V tomto směru by měla být klíčovým tématem udržitelnost dluhu, stejně jako úspěšné zavedení úsporných opatření. Některé organizace, jako například Mezinárodní měnový fondy, jsou však přesvědčeny, že Řecko podmínky nebude schopno dodržet, pokud mu nebude odpuštěna část současného dluhu.

Reformy v Řecku prošly. Tsiprase zradila SYRIZA

Ustojí eurozóna řeckou krizi?

Výkonná rada Evropské centrální banky již několikrát zopakovala, že disponuje veškerými potřebnými nástroji k tomu, aby se mohla vypořádat s následky řecké krize. Důležitou otázkou bude bezpochyby schopnost ECB zareagovat na případné rozšíření této krize do dalších zemí měnové unie. Draghi však bude pravděpodobně dementovat veškeré obavy vedoucí tímto směrem. I tak ale stále platí, že samotná krize, především pak vidina Grexitu, silně otřásla stabilitou a především důvěrou v evropskou měnu.

A co program kvantitativního uvolňování?

Program nákupu vybraných aktiv stojí v pozadí řeckých událostí. Tím pádem se dá čekat, že žádná výrazná změna se pravděpodobně konat nebude. To však silně záleží i na tom, jaké momentum si program udržuje, jak je to s celkovou ekonomickou obnovou a jak se vyvíjí evropská míra inflace.

Začne Řecko splácet, až bude Justin Bieber v penzi?

Newsletter