Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Petra Ďoubalová (Keiretsu): Kdo je vlastně Angel investor?

Lidé v Česku, kteří si své finanční prostředky vydělali, je raději schovávali pro své potomky a investovali do nich. Což rozhodně není špatné. Až nyní vzniká skupina lidí, kteří mají hodně prostředků a jednou z možností, jak je udržovat v pohybu a jak je zapojit dál do hry, je andělské investování. Kdo to vlastně je „Angel investor“ a jaká je historie tohoto pojmu v rozhovoru pro Roklen24 říká Petra Ďoubalová z Keiretsu Forum CEE, projektová manažerka Angel Academy.

R24: Jak lze definovat pojem „Angel investor“?

Angel investor (v češtině už zdomácněl pojem andělský investor) je investor, fyzická osoba, která nabyla jmění například prodejem vlastní firmy (nebo na vysoké pozici v korporaci, atp.) a tyto prostředky chce dále zhodnotit. Z různých důvodů už ale nechce investovat prostřednictvím běžných nástrojů, jako jsou akcie, podílové listy či nemovitosti. Naopak má zájem zároveň s investicí pomoci rozvíjet nový projekt. Neinvestuje tedy pouze peníze, ale také svoje zkušenosti, znalosti a kontakty, kterými disponuje. Proto se takové formě investování říká také „smart money“.

R24: Kde pojem Angel investor vznikl?

Údajně tento pojem vznikl v Americe (kde jinde taky, že?). A to při příležitosti získání finančních prostředků pro realizaci divadelní produkce pro divadlo na Broadway, které tak získávalo peníze na produkci od bohatých lidí. A pak existují ještě další vysvětlení původu tohoto pojmu. Jedním z nich je i to, že William Wetzel (profesor na univerzitě v New Hampshire) realizoval studii, ve které vysvětloval, jak podnikatelé získávají peníze na svoje projekty. A ty, kteří své peníze do takových projektů dávají, nazval anděly!

R24: Jakou historii má andělské investování v ČR?

V České republice moc dlouhou historii tato forma investování nemá. Jde o velmi rizikové investice. Lidé, kteří si své prostředky vydělali, je raději schovávali pro své potomky a investovali do nich. Což rozhodně není špatné. Až nyní vzniká skupina lidí, kteří mají hodně prostředků a jednou z možností, jak je udržovat v pohybu a jak je zapojit dál do hry, je andělské investování. Taky je hodně moderní zakládat startupy, a aby tyhle nové projekty mohly existovat, tak potřebují andělské peníze. Myslím tedy, že nyní je dobrá doba pro andělské investování!

Angel Academy je projekt zaměřený na kultivaci trhu investic do startupů v ČR, nabízí pomocnou ruku budoucím investorům a rozšiřuje obzory těm stávajícím. Vypráví příběhy úspěchů i chyb, předává maximum podstatných informací nejefektivnější možnou formou – skutečné osudy opravdových investorů a projektů.

R24: Můžete uvést významné české Angel investory?

Já mám zafixovaného Eduarda Miku. Ten je pro mě jedním z prvních opravdových andělů. A taky Michaela Prokopa, který ale většinu svého produktivního andělského věku strávil v Anglii. A taky Margareta Křížová je pro mě představitelkou andělů. Působila a působí v CEAG, kteří zde na českém trhu myšlenku andělského investování začali rozvíjet. No a teď v pozdější době je to třeba Martin Kasa, kluci z Miton Investment, Silke Horáková, Karel Obluk a další. Mnoho z nich také podporuje myšlenku Angel Academy, kterou rozvíjíme v Keiretsu Forum společně s Node5, právníkem Tomášem Ditrychem a dalšími spřízněnými partnery.

R24: Můžete uvést světové „Top angel investory“?

Sleduji blogy některých top andělů. Vybrala jsem pár jmen z jednoho publikovaného seznamu nejlepších investorek ze Silicon Valley, které musíte znát.Tak třeba Aileen Lee, zakladatel Cowboy Ventures, která investuje také s Broadway Angels (a tady se vracíme k historii pojmu „angel investor“). Tahle investorka má široký rozhled a dívá se na investování opravdu multioborově. V seznamu těch nejlepších ze Silicon Valley je také Andrea Zurek, která investovala do více než padesáti projektů. Potom další, Annie Kadavy, která je vyprofilovaná jako tech investorka. A pak, že je málo andělských investorek, že? Známých mužů andělů je spousta, tak možná zmíním třeba Randyho Williamse, zakladatele a CEO Keiretsu Forum, největší sítě andělských investorů. Za 17 let zainvestoval přes 50 společností a hlavně vybudoval network s více než 3000 investory.

R24: Jaké jsou současné trendy, na která odvětví se Angel investoři nejčastěji zaměřují?

Obory jsou samozřejmě důležité a většinou jdou andělé s dobou, jsou prostě in. A nyní se tedy zaměřují převážně na big data, virtual reality, artificial intelligence, edtech, e-commerce, cloud computing, ale taky healtcare nebo cleantech.

Petra Ďoubalová vystudovala podnikovou ekonomii na Technické univerzitě v Liberci. Několik let pracovala pro španělské firmy působící v automobilovém průmyslu, které expandovaly do České republiky. Poté se v agentuře CzechInvest věnovala práci s malými a středními firmami a připravovala programy podpory financování těchto firem. Od roku 2005 aktivně působila jako tajemnice České venture kapitálové a private equity asociace (CVCA) a od roku 2010 zastupovala v České republice autorizovaného poradce trhu NewConnect. V letech 2006 až 2008 působila jako investiční manažerka v týmu investiční společnosti Arca Capital Bohemia. Od roku 2008 je Petra na volné noze a zabývá se aktivitami v oblasti podpory a financování malých a středních podniků (zejména startupů) a podílí se na aktivitách v rámci Business Developmentu společnosti Impact Hub Praha. Má zkušenosti s procesním řízením výrobních firem, finančním řízením firem a vyhledáváním investorů pro zajímavé podnikatelské projekty. Od roku 2016 se zapojila do přípravy projektu Angel Academy v rámci týmu Keiretsu Forum Prague. Cílem Angel Academy je šířit informace o andělském investování mezi fungující andělskou komunitu, vzdělávat nové anděly a podílet se na kultivaci prostředí investování do starupů.

Newsletter