Petra Moravcová (3VC): Venture capital je životní styl

Rozmanitý tým se hodí, poskytuje více pohledů při hodnocení startupů. Evropská venture kapitálová skupina 3VC tuto výhodu má, říká její „investment associate“ Petra Moravcová. Její pozice ji poslala do vedení hned několika startupů.

Díky tomu může pozorovat různé regionální rozdíly. 3VC se orientuje především na DACH země (Německo, Rakousko a Švýcarsko) a region střední a východní Evropy. Zakladatelé firem z DACH mají určitou výhodu. Zpočátku se můžou soustředit na velký, německy mluvící trh a, „globalizaci“ svého produktu odložit na pozdější dobu. Naopak nováčci z východoevropských zemí tuto možnost nemají. Ti musejí myslet globálně od samotného začátku.

3VC se dle svých slov soustředí na kvalitu před kvantitou. Z tohoto důvodu investuje jen do 3-4 startupů ročně. Těm pak poskytnou péči, aby hodnota dané firmy rychle rostla. Jak vlastně funguje vztah 3VC-startup? Jak by měl novým firmám pomoci stát? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (61 minut) Kateřiny Syslové z Disraptors.

Co v podcastu mimo jiné zaznělo?

3:25 – 3VC chce mít se „svými“ startupy hluboký vztah. Proto do nich vstupuje už ve velmi brzké fázi, zpravidla (pre)seed.

14:40 – Evropské startupy obvykle nevyzařují takovou extroverzi a sebevědomí jako americké.

22:15 – Česko je skvělá země pro startupy. Máme tu hodně talentovaných lidí a kvalitní univerzity. Stále však platí, že to je malý trh. Startupy musejí už od začátku uvažovat v globální dimenzi.

40:05 – Mluví se o možné ekonomické recesi. Venture kapitalisté na ni reagují větším důrazem na tvrdá fakta. Čísla začínají hrát větší roli než dříve.

Tato epizoda je součástí série podcastů Disraptors (dřívější Startup World Cup and Summit). Disraptors pořádají soupeření evropských startupů, jejichž vítěz se pak prezentuje na globální soutěži v USA. Poslední akce proběhla ještě pod předchozím jménem v říjnu 2021. Letos v říjnu se můžeme těšit na další ročník.

Newsletter