Pfizer ziskem těsně přeskakuje laťku očekávání, navzdory jeho propadu o 80 procent

(Doplněno 14:52) Světová farmaceutická jednička Pfizer, neúspěšný kandidát o převzetí britské AstraZeneca, ve druhém čtvrtletí vydělala v přepočtu na akcii 58 centů a o cent tak překročila konsensuální odhad. Akcie po oznámení výsledků v premarketu rostou  v rozmezí 0,3 až 1,3 procenta.

Celkový čistý zisk meziročně propadl o téměř 80 procent na 2,91 mld. USD. Loňský zisk ve výši 14,4 mld. USD nicméně příznivě podpořil mimořádný příjem související s vyčleněním veterinárních aktivit firmy do samostatné entity s názvem Zoetis. Pfizer údajně prodejem většinového podílu v tomto podniku získal 10,6 miliardy dolarů.

Tržby se ve druhém čtvrtletí mírně snížily na 12,8 mld. USD z 12,97 mld. USD ve srovnatelném období před rokem. I tak ale dopadly nad očekávání 12,5 mld. USD. Za poklesem tržeb stojí především propad prodeje Viagry, který byl meziročně o 11 procent slabší, když dosáhl 427 mil. USD. Mimo americký trh prodej Viagry propadl o 28 procent.

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca v květnu odmítla údajně „finální“ nabídku na převzetí Pfizerem znějící na 116 miliard dolarů. Analytici ovšem předpokládají, že v následujících měsících ji Pfizer ještě „osladí“. 

AstraZeneca shodila ze stolu finální nabídku Pfizeru za 116 mld. USD. Její akcie padají o 14 %

Newsletter