Piráti jsou zpět! A to v plné síle

Somálští piráti se v minulém roce rozhodli významně zintenzivnit přepadávání lodí. Za rok 2016 stály globální ekonomiku tyto výpady 1,7 miliardy dolarů. Stále populárnější se stává únos lodi za účelem výkupného. Informovala o tom zpráva organizace Oceans Beyond Piracy (OBP).

Hlavním důvodem růstu ztrát způsobených pirátstvím je snížení ostražitosti přepravních firem okolo východního afrického pobřeží. Oproti roku 2015 stáli korzáři ekonomiku o 400 milionů dolarů více. V tomto čísle agentura zahrnula i zvýšené sazby na pojištění, práci a ozbrojené hlídky. Nemalou část této sumy ale činí i vyplacené výkupné.

Od roku 2010, kdy dosáhla ztráta rekordních sedm miliard dolarů, se náklady snižovaly díky dobrým obranným opatřením. V poslední době se však stalo problémem najímání menších bezpečnostních firem, což podle zprávy OBP opět podnítilo pirátské skupiny, které čekaly delší dobu na lepší příležitost.

Kde se nejlépe daří korupci?

V minulém roce sice nebylo uneseno žádné plavidlo, ale bylo ohlášeno 27 případů pirátské aktivity. Zhoršení je však patrné v letošním roce. Somálští korzáři už letos totiž unesli ropný tanker a také indickou obchodní loď.

„Somálské pirátství už není tak intenzivní jako před pěti lety, ale poslední útoky nám říkají, že skupiny dokáží rychle přepadnout a zpeněžit plavidla, která nemají dobrá obranná opatření,“ uvedla specialistka na rizika oblasti Afriky Emma Gordonová. Ta dále kritizovala, že jen 31,5 procenta přepravců disponuje ozbrojenou stráží. Právě zmíněný tanker, který byl unesen v březnu, například vůbec žádnou neměl, do toho navíc ignoroval doporučení bezpečné cesty a rychlosti.

Nigérie, retail banking a FinTech, Zn: 92 %

„Stažení námořních sil z regionu a zprávy o rozsáhlém ilegálním rybolovu budou motivovat Somálce k návratu k jejich „byznys“ modelu, který byl velmi úspěšný mezi roky 2008 a 2010,“ poznamenal ředitel konzultační firmy MAST Gerry Northwood na adresu nejúspěšnější éry pirátství od počátku milénia.

Somálsko však není jediným územím, kde dochází k rozsáhlé námořní kriminální aktivitě. V západní Africe bylo minulý rok nahlášeno 95 případů, což byl téměř dvojnásobek roku předchozího. Celkem bylo uneseno 96 členů námořní posádky oproti 44 v roce 2015.

Newsletter