Pivovarům Lobkowicz výrazně vzrostla ziskovost, tržby nejvíc v řetězcích

(Aktualizováno 17:33) Pivovary Lobkowicz Group, které na sklonku května vstoupily na pražskou burzu, zvýšily v první polovině roku provozní ziskovost o 30,3 procenta na 121,2 milionu korun a celkové konsolidované tržby o 3,6 procenta na 577,7 milionu korun.  Samotné tržby z prodeje piva meziročně vzrostly o 5,8 % na 551,1 milionu Kč, a to do klíčových řetězců o 13,2 % na 183 miliony Kč a do sítí pohostinství a restaurací o 2,5 % na 368,1 milionu Kč. Skupina to právě uvedla ve finančních výsledcích za první pololetí. Na čisté úrovni zůstávají Pivovary Lobkowicz jako expandující firma ve ztrátě, která dosahuje za pololetí 26 milionů korun proti zrtátě 24,7 milionu korun před rokem.

Zisk před úroky, daněmi a odpisy EBITDA, očištěný o jednorázové položky prodeje aktiv v loňském roce a náklady na IPO, dosáhl za prvních šest měsíců letošního roku uvedených 121,2 milionu Kč. Provozní zisk (EBIT) za prvních šest měsíců dosáhl výše 28,9 milionu Kč a zvýšil se oproti prvním šesti měsícům loňského roku o 9,4 procenta. Firma to připisuje lepší provozní výkonnosti v oblasti prodeje a řízení nákladů.

 „Dosažené výsledky hospodaření za první pololetí 2014 potvrzují naší dobrou pozici na vysoce konkurenčním trhu piva v České republice. Ukazuje se, že zaměření našich pivovarů na vaření poctivého piva řemeslným způsobem (tzv. „craft beer“) se vyplácí a konzumenti to oceňují. Daří se nám posilovat prodeje na domácím trhu a díky našemu většímu zaměření na podporu exportu i na zahraničních trzích. Dokázali jsme zvýšit i výnos na hektolitr piva, což se pozitivně projevilo na naší provozní ziskovosti. Jsme rádi, že našim akcionářům můžeme dodat dobré výsledky a to i za náročné první pololetí letošního roku, kdy jsme se zcela soustředili na uvedení akcií naši společnosti na pražskou burzu,“ komentoval výsledky Zdeněk Radil, generální ředitel a předseda představenstva.

Na sklonku července skupina Pivovary Lobkowicz Group potvrdila předchozí spekulace ohledně zájmu fondů Enterprise Investors o koupi významného podílu ve skupině. Firma uvedla, že probíhá hloubková prověrka, takzvané due diligence, ze strany potenciálního kupce a Enterprise Investors mají časově omezenou exkluzivitu k jednáním s akcionáři.

Enteprise Investors mají exkluzivitu ke koupi podílu v Pivovarech Lobkowicz

Květnová primární emise akcií Pivovarů Lobkowicz Group se nakonec uskutečnila bez prodeje akciových podílů stávajících majitelů firmy. Pivovary Lobkowicz Group se v rámci IPO nakonec rozhodly umístit 2,53 milionu akcií včetně nadlimitní opce na ceně 160 korun za akcii. Původně oznámeným rámcem pro nabídku bylo nejvýše 2,3 milionu nově vydávaných akcií a nejvýše 3,4 milionu akcií uvolňovaných nynějšími akcionáři. Na druhou část tedy nedošlo, prvá byla využita v plné výši. Analytici následně hodnotili IPO jako nepříliš úspěšné. Miroslav Frayer z Komerční banky hovořil o menším získaném rozsahu zdrojů pro expanzi, analytik J&T Banky Milan Lávička o absenci institucionálních hráčů, nikoli nedůvěře investorů. V reakci na zprávu k Enterprise Investors pak analytici označili za racionální úvahu o přímém prodeji podílu.

Pivovary Lobkowicz míří na burzu. Svěží vítr nebo spadne pěna?

IPO Pivovarů Lobkowicz: Jen nové akcie, jen za 160. Neúspěch, zní od analytiků

Akcie pivovarů na pražské burze včera uzavřely na hodnotě 174 korun za akcii. Dnešním faktem tedy je, že PLG obchoduje solidně nad upisovací cenou 160 korun za akcii z květnového vstupu titulu na pražskou burzu. Titul pokrývá dle Bloomberg trojice domácích analytiků (Erste, J&T, Fio) s investičními doporučeními koupit nebo akumulovat a cílovými cenami v rozmezí 194 až 215 Kč za akcii. Na pražské burze obchoduje zhruba 20,6 % akcií firmy.

Newsletter