Nová příležitost pro startupy, investory i nadšence do inovací. Vzniká platforma Perryhub

Zdroj: Shutterstock

Vedete technologický startup, jste investor, který hledá vhodnou příležitost nebo máte chuť pomoci začínajícím podnikatelům formou mentoringu? Právě pro vás je určena nově vznikající platforma Perryhub! Tato platforma má za cíl sjednotit a dále rozvíjet česko-slovenský startupový ekosystém a umožnit tak startupům, investorům nebo mentorům navzájem se propojovat, sdílet dovednosti, problémy nebo výzvy a společně hledat řešení. Jak Perryhub aktuálně funguje a jaké má cíle do budoucna? Nejen o tom mluvil v rozhovoru pro Roklen24 spoluzakladatel Perryhubu Andrej Krúpa.

Založili jste platformu, která má sjednotit český a slovenský startupový ekosystém – tedy všechny klíčové hráče od startupů přes investory, mentory až po nadšence do inovací. Jak vznikla tato myšlenka?

Během našich zkušeností s akcelerátorem Perry Talents jsme zjistili, že pro většinu startupů je na začátku velmi obtížné získat síť potřebnou pro rozvoj, mentoring od zkušených lidí, nebo dokonce kontakt s investory a jejich zpětnou vazbu. I když startupy ví, kde tyto subjekty hledat, je to časově náročné, protože ekosystém těchto subjektů je roztříštěný a často se ani nedočkají odpovědi. Na platformě Perryhub najdou vše na jednom místě. V akcelerátoru Perry Talents můžeme pomoci jen desítce vybraných startupů ročně, proto jsme vytvořili online platformu Perryhub, kde můžeme komunitu startupistů sdružit a pomoci všem – nejen začínajícím podnikatelům, ale i investorům a mentorům, aby k sobě rychle a efektivně našli cestu.

V jaké fázi je platforma v tuto chvíli? Jaký zájem ze strany startupů a jednotlivců zatím zaznamenáváte?

Platforma je spuštěná v beta verzi a v současné době obsahuje uzavřenou komunitu, která má asi sto členů, včetně startupů, mentorů, investorů a nadšenců pro inovace. Momentálně testujeme, co se těmto uživatelům na platformě líbí, nelíbí a co potřebují. Na základě toho ji budeme dále formovat. Startupy se zajímají zejména o navázání kontaktů s investory, což mnozí považují za největší přidanou hodnotu platformy. Přínos platformy vnímají i projekty, které již prošly akceleračním programem Perry Talents, protože tímto způsobem mají možnost zůstat součástí komunity a čerpat výhody i po skončení programu. Investorům zase Perryhub pomůže efektivně najít a poznat kvalitní startupy, do kterých mohou investovat.

Andrej Krúpa. Zdroj: Perry Talents
Andrej Krúpa. Zdroj: Perry Talents

Jsou nějaká kritéria, která startup, fond nebo jednotlivec musí splňovat, aby se mohl registrovat na vaší platformu?

Do platformy se zatím můžete dostat pouze na pozvání nebo se můžete zapsat na čekací listinu. My následně vyhodnotíme, zda jste vhodným kandidátem. U startupů například požadujeme inovativní a technologické řešení, u mentorů řešíme, aby jejich zkušenosti byly pro konkrétní startup přidanou hodnotou a samozřejmě, aby měli dostatečnou ochotu a čas se mentoringu věnovat. Zatím jsme zvali hlavně lidi z naší sítě – absolventy programu Perry Talents, mentory nebo fondy, se kterými spolupracujeme. Komunitu však výrazně rozšiřujeme a i díky čekací listině se může přihlásit kdokoli.

Jaká je vize fungování platformy v budoucnosti? Co všechno bude možné přes platformu řešit a jaké formy podpory pro jednotlivé aktéry připravujete?

Jak jsem již zmínil, v současné době testujeme, co členové této komunity potřebují a jak jim platforma může nejlépe pomoci vyřešit jejich problémy. Většina zakladatelů má například problémy s hledáním kvalitních programátorů nebo marketérů – s tímto jim chceme také pomoci. Startupy budou moci zveřejňovat pracovní nabídky, žádat členy komunity Perryhub o zpětnou vazbu nebo si vzájemně pomáhat a hledat řešení. Věříme, že sdílení problémů a dovedností s komunitou přinese všem stranám nová a inovativní řešení. Do platformy plánujeme zahrnout také nabídky dalších akceleračních programů, coworkingových prostor nebo granty na získání finančních prostředků. Zatím je členství v Perryhubu bezplatné, ale zda to takto zůstane i do budoucna, se teprve uvidí.

Startupům na platformě Perryhub chcete pomoci i s expanzí do zahraničí. Jak konkrétně bude tato pomoc probíhat, jakou podporu budou moci vybrané startupy využít?

Platformu Perryhub plánujeme využít například k propojení česko-slovenského startupového ekosystému se Silicon Valley. Jelikož jsme s naším projektem Simplicity expandovali do Ameriky a vytvořili si zde zázemí, byla by škoda toho nevyužít k pomoci dalším startupům, které mají podobné ambice. Proto jsme se rozhodli vytvořit inovační centrum v Silicon Valley – to otevře dveře startupům z České republiky a Slovenska, které chtějí expandovat na americký trh. Díky tomu budou mít možnost poznat místní investory a naučit se, jak uspět na americkém trhu.  

Plánujete zpřístupnit registrovaným přehled o všech aktérech platformy nebo budete vy jako Perry Talents fungovat jako prostředník pro navazování kontaktů? Případně jaká má být role organizace Perry Talents, která projekt zaštiťuje?

Všichni registrovaní uživatelé mají prozatím přehled o všech hráčích na platformě, mohou se propojovat a přímo oslovit kteréhokoli člena komunity Perryhub. S růstem komunity se to však může změnit. Platformu Perryhub lze považovat za prodlouženou ruku akcelerátoru Perry Talents. Díky tomu, že je plně online a žije vlastním životem, záleží na samotných uživatelích, co všechno si z platformy odnesou a k čemu ji využijí. Na rozdíl od platformy Perryhub má akcelerátor Perry Talents časové omezení a přesně definovanou strukturu a program. Tím, že nabízíme obě možnosti, si každý startup najde to, co mu vyhovuje.

Andrej Krúpa založil v roce 2018 společně s Jurajem Gagou akcelerátor Perry Talents, zaměřený na startupy ze Slovenska a České republiky. Krátce poté spoluzaložili projekt Simplicity, se kterým expandovali do Silicon Valley. Tyto zkušenosti vedly Andreje k vytvoření online platformy Perryhub, která pomáhá propojit a sjednotit česko-slovenský startupový ekosystém.

Newsletter