Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

Plošné sankce položí ruskou ekonomiku do půl roku. Putin vztah s USA a Evropou už nikdy neurovná

Sestřelení civilního letu malajských aerolinií nad východem Ukrajiny s téměř třemi stovkami nevinných obětí je tragédií. Tragédií, která krom jiného přiblížila skutečně plošné sankce vůči ruské ekonomice přes odlišný postoj Spojených států a nejméně některých evropských zemí. A zasáhnou-li takové plošné sankce ruský finanční sektor, ruská ekonomika jako celkem je do půl roku na kolenou, varuje bývalý ruský premiér z Putinova prvního prezidentského období Kasjanov.

Mezi ruskou elitou narůstá strach

V kruzích ruských miliardářů narůstají obavy. Obavy o to, že pokud zejména ve světle poslední tragédie sestřeleného civilního letu nepřijde snaha o ukončení války na Ukrajině, Rusko se ocitne v mezinárodní izolaci a Putin v podobné pozici, jako běloruský vládce Aleksandr Lukašenko. „Elity ruské ekonomiky a byznysu ovládla panika,“ říká pro Bloomberg šéf moskevského Centra pro politiku Igor Bunin. „Nikdo ale nepromluví ve strachu z okamžité odplaty. Náznak rebelie a jste na kolenou,“ říká.

Západ směrem k Rusku hovoří jasně. Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že letadlo sestřelila ruská střela, dodaná proruským rebelům na Ukrajině. Britský ministr obrany Michael Fallon hovoří o Ruskem sponzorovaném terorismu. Putin viní Kyjev s tím, že kdyby 28. června nebyly na východě Ukrajiny obnoveny bojové akce, k tomuto neštěstí by určitě nedošlo. „Rusko se stane vyvrhelskou zemí, pokud se nezačne chovat korektně. Další sankce vůči zemi jsou zřejmé,“ uvedl britský ministr zahraničí Philip Hammond pro Sky News.

Singer: Evropské banky mají v Rusku sto miliard eur

Guvernér České národní banky Miroslav Singer v rozhovoru pro Týden uvedl, že expozice evropských bank v Rusku dosahuje zhruba jedné stovky miliard eur a pokud se konflikt bude nadále vyhrocovat, tvrdě dopadne na ruské bankovní skupiny, z nichž řada podniká také na českém finančním trhu. Singer ale znovu zopakoval, že český finanční systém jako takový je stabilní a velmi dobře kapitálově vybavený.

Rozpad ruské ekonomiky do půl roku

Podle analýzy výzkumného centra Eurasia Group jsou další – zatím stále cílené – americké sankce vůči ruské ekonomice otázkou několika týdnů. „Nyní už je ale velmi reálná hrozba sankcí vůči celým sektorům ruské ekonomiky s vážnými dopady na ruské firmy,“ varuje ve slovech pro Bloomberg Michail Kasjanov, bývalý ruský premiér v průběhu prvního prezidentského mandátu Vladimíra Putina v letech 2000 až 2004.

„Pokud budou sankce rozšířeny na celý ruský finanční sektor, ekonomika do šesti měsíců zkolabuje,“ předpovídá. Andrej Kostin, šéf ruské státem vlastněné banky VTB v minulém týdnu uvedl, že již nyní čerstvě zavedené sankce s jistotou vrhnou ruskou ekonomiku do recese. „Putin, který opakovaně vyzbrojování separatistů na Ukrajině popírá, ale neustoupí, protože by ustoupil Spojeným státům a Evropě,“ uvádí v analýze Eurasia Group. „Podpora bude pokračovat. Kvůli ruskému vlivu na východě Ukrajiny, kvůli ruskému vetu vstupu Ukrajiny do NATO,“ dodává analýza.

„Putinovo vlivové jádro, z nějž velká část vychází a má zkušenosti ze zpravodajských služeb, ale zcela odmítá zodpovědnost Ruska a jednoznačně ukazuje na ukrajinskou vládu,“ uvádí pro Blooomberg socioložka Ruské akademie věd Olga Kryštanovskaja. „Válka vrhla podnikatelskou sféru do strachu a snahy odvést své výdělky z Ruska,“ dodala. Podle dříve ruského miliardáře Alexandra Lebeděva, který nyní vlastní britské listy Independent a Evening Standard, Rusko své vztahy se Spojenými státy a Evropou už nikdy nenarovná. „Hodiny se vrátily do 80. let, studené války. Teď ale k tomu máme válku skutečnou,“ řekl Lebeděv.

Newsletter