Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Po Číně i Německo: růst průmyslu se zastavil

Dnešní očekávané zprávy z evropského průmyslu trhy nepodpoří. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru celé eurozóny v listopadu klesl na 50,4 bodu z říjnových 50,6 bodu, ačkoli se očekával růst na 50,8 b. To značí zpomalující trend zlepšování podmínek průmyslu. A není se čemu divit – sektor v největší ekonomice Evropy dle údaje PMI stagnuje a podmínky ve francouzském průmyslu se dál zhoršují.

Evropské akciové trhy po datech prohlubují ranní ztráty, německý index DAX klesá o 0,6 %, francouzský CAC40 o 0,8 %, britský FTSE100 o 0,4 %. Euro umazalo vůči dolaru ranní mírný zisk a oslabuje k 1,2520 EUR/USD.

Obrat v náladě německých investorů. ZEW roste

Co se německého soukromého sektoru týče, listopadový růst byl nejpomalejší za 16 měsíců. Zatímco zpracovatelský průmysl dle předběžných výsledků společnosti Markit stagnuje (tj. PMI na úrovni 50 bodů proti říjnovým 51,4 b. a očekávání za listopad na 51,5 bodu), sektor služeb ztrácí na síle (pokles PMI na 52,1 z 54,4 b.). Německý kompozitní index, který sleduje růst v průmyslu i službách najednou, v listopadu klesl na 52,1 bodu z říjnových 53,9 bodu.

„Růst v Německu byl v minulosti do značné míry závislý na sektoru služeb, zatímco zpracovatelský sektor byl slabší,“ řekl hlavní ekonom Markitu Chris Williamson. „Když se tak děje, služby obvykle v sestupném trendu následují sektor zpracovatelský, což právě pozorujeme,“ poznamenal. Průmysl a služby tvoří více než dvě třetiny výkonu německé ekonomiky, na které je závislá i řada českých firem.

Eurozóna růstem překročila odhady. Itálie slabým článkem

Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Francouzský soukromý sektor pokračoval v listopadu v sestupném trendu. Ačkoli souhrnný PMI se posunul nepatrně výše na 48,4 bodu, stále zůstává výrazně pod 50bodovou hranicí, oddělující pásma růstu a poklesu.

Slabší než očekávané údaje z eurozóny navazují na dnešní dřívější zprávu z Číny. Aktivita v čínském průmyslu dle HSBC v listopadu stagnovala, ačkoli analytici očekávali „úspornější“ pokles indexu na 50,2 b. z 50,4 b.

Newsletter