Po fiasku s brexitem pracuje Británie na lepších předpovědích

Jak předpovědět recesi? Britský statistický úřad se v rámci hledání odpovědi na tuto otázku spojil s Bank of England, aby společně zjistily, jak lze předpovědět krach, který by mohl ohrozit Spojené království. Co čekat?

„V rámci velkolepé transformace ekonomických statistik,“ jak říká zpráva britského statistického úřadu, budou instituce pracovat na „identifikaci budoucích mezníků. Jakmile k nim dojde, zajistí politikům všechny informace, aby mohli reagovat (a regulovat) včas.

Na tvorbě zpravodajských plánů se bude podílet také Bank of England, které je kladeno na srdce, aby poskytovala „přesnější a včasné prognózy výkonnosti finančního sektoru.“

Síla nové strategie v boji proti recesím tak tkví v pohotovém informačním servisu, který bude mít vláda k dispozici. Informace o výkonnosti podnikového sektoru budou získávány z přiznání k dani z přidané hodnoty.

Nová opatření přicházejí v reakci na agresivní kritiku ozývající se z některých částí politické spektra poté, co kladné vyjádření obyvatelstva v referendu o brexitu nepřineslo slibovanou recesi. Tu předpovídala jak Bank of England, tak ministerstvo financí i všechny hlavní banky.

Tyto špatné predikce vedly i k sebereflexi některých ekonomů. „Předvídání makroekonomiky je zkrátka složité“ citoval Business Insider Gertjana Vlieghe, člena Výboru pro měnovou politiku Bank of England,

„Žádný ekonom nemůže být vždy přesný, i když některým se to v nějakou dobu povede. Máme jen nedokonalou představu o tom, jak ekonomika funguje, máme jen částečné informace o jejím stavu v libovolném okamžiku, do toho navíc ji nepřetržitě zasahují neočekávané šoky,“ dodal.

Newsletter