Počasí sráží americký maloobchod. Třetí pokles v řadě

Poprvé od roku 2012 klesly tržby amerických maloobchodníků tři měsíce v řadě. Dnes zveřejněný údaj za únor zklamal analytiky, kteří sázeli na oživení maloobchodu po slabém lednu. Dolar, který po včerejší další krasojízdě a prolomení úrovně 1,06 vůči euru, dnes ze svých zisků umazává, po zveřejnění údaje zeslábl na denní minimum 1,0685, z něhož brzy ustupuje zpět pod 1,0650 EURUSD.

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 0,6 %, po lednu, který v tomto ohledu zaznamenal 0,8% pokles. Údaj je zklamáním pro ekonomy vyhlížející (konsensus Bloomberg) naopak 0,3% růst maloobchodních tržeb. Především nepřízeň počasí a stále velmi slabý růst mezd srazily maloobchod v devíti ze třinácti hlavních sektorech. Horší tržby zaznamenali především prodejci aut a stavebního materiálu. Vlivem mrazivého počasí a sněhových bouří lidé raději zůstávali doma. Tržby čerpacích stanic se ale zvýšily, a zaznamenaly tak první nárůst za devět měsíců. 

Únorový prodej aut mezitím klesl o 2,5 %, nejvýrazněji od ledna 2014. Po očištění o automobilový sektor pak maloobchodní tržby klesly marginálně o 0,1 % (i tak analytici očekávali 0,5% růst) po 1,1% propadu v lednu. Bez zahrnutí tržeb z prodeje aut i paliv utržili v únoru američtí obchodníci o 0,2 % méně (očekáván 0,3% růst).

Americký trh práce se prudce lepší. Investoři vyhlížejí růst sazeb

Špatné počasí (letošní únor byl údajně v oblastech severovýchodu a středozápadu rekordně nejchladnějším) uvádějí ekonomové za jeden z hlavních důvodů umírnění spotřebitelů na začátku roku. Ti své peníze ušetření díky levnějším palivům z větší části spoří nebo využívají na splátky dluhů. Navíc, zatímco trh práce si podle posledních čísel vede více než dobře (pokles nezaměstnanosti, silná tvorba nových pozic), euforii ale krotí velmi slabý růst mezd. Právě ten zmiňovala i guvernérka Fedu Janet Yellenová jako důvod, proč centrální banka s prvním zvýšením sazeb nebude příliš pospíchat. 

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

Newsletter