Počet Němců bez práce nečekaně roste, míra nezaměstnanosti ale stále na minimu

Počet Němců bez práce se v květnu nečekaně a poprvé po šesti měsících zvýšil. Lidí bez práce přibylo (po sezónním očištění) 23.937 na celkových 2,905 milionu. Ekonomové v průzkumu Bloomberg přitom očekávali absolutní pokles nezaměstnanosti o 15 tisíc lidí. Překvapivý údaj neovlivnil míru nezaměstnanosti, která zůstala beze změny na 6,7 procenta. To je nejnižší úroveň za více než dvacet let.

Mírně negativně vyznívající údaj doplňuje horší náladu v největší ekonomice eurozóny, o níž minulý týden informoval index podnikatelského klimatu institutu Ifo. Ten v květnu klesl na 110,4 b. z dubnových 111,2 bodu. Na vině jsou pochyby, zda německá ekonomika, jež je motorem růstu hospodářství eurozóny a zároveň zcela klíčová pro vývoj ekonomiky české, udrží tempo oživování. V prvním čtvrtletí roku zrychlila růst na dvojnásobných 0,8 procenta, na čemž se v dobrém zapsaly tak mírná zima tak nárůst domácích výdajů. Spotřebitelé se stávají novým tahounem ekonomiky, tradičně závislé na zahraničním obchodě.

Zrychlující německou ekonomiku táhne domácí spotřeba

Německá centrální banka Bundesbank ve své květnové zprávě uvedla, že ekonomika pravděpodobně ve druhém čtvrtletí zpomalí, toto zpomalení by ale nemělo být interpretováno jako slábnoucí oživování. Za celý rok čeká Bundesbank růst HDP Německa o 1,7 % a jeho zrychlení na 2 % v roce 2015.

Německý trh práce je v dobré kondici ve srovnání s ostatními velkými ekonomikami eurozóny. Ve Španělsku je bez práce více než čtvrtina pracovní síly a v Řecku je nezaměstnanost ještě vyšší (v březnu to bylo 27,5 procenta). V kontextu celé eurozóny činila v březnu míra nezaměstnanosti 11,8 procenta.

Nečekaně slabý výsledek z eurozóny. Německo světlou výjimkou

Newsletter