Dolar od rána oslabil zpět nad 1,0950 za euro. Koruna maže zisky z nočních hodin. Obchoduje se nyní kolem 24,35 za euro.

Podnikatelé ve střední a východní Evropě mají větší hlad po úspěchu

Jan Krahulík, Marvin Liao a Kateřina Syslová, zdroj: Startup Kitchen

Dobrý technický background, ale hlavně větší vůle uspět zdobí startupisty ze zemí jako jsou Polsko, Rumunsko, pobaltské země nebo Česko. Myslí si to Marvin Liao, investor do startupů a partner Diaspora Ventures, který se zúčastnil pražské startupové konference Engaged Investments. Liao zde natočil podcast pro Startup Kitchen společně s Janem Krahulíkem z DEPO Ventures.

Liao si dobře uvědomuje, že v západní části Evropy není za svůj názor oblíben. Ale náš region podle něj těží z vysoké startupové dynamiky a díky tomu přitahuje investory až ze Spojených států. Vůle uspět se pojí s vysokou startupovou aktivitou v regionu. Krahulík, který na konferenci zastupoval organizátory, poznamenal, že množství startupových aktivit za dobu pořádání konference zásadně vzrostlo. V současnosti podle něj neuplyne týden bez nějakého eventu.

Liao v podcastu nezatajuje nezdar některých investic. Když začal s andělským investováním, přišel o hodně peněz. Ale uznává, že tyto chyby mu nakonec pomohly se zlepšit. Překvapivě ale přiznává ztráty i z roku 2021. Jaké rady mají oba investoři pro startupisty? Jak se liší jejich mentoringový styl? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (44 minut) Kateřiny Syslové.

Co v podcastu mimo jiné zaznělo?

16:40 Liao: Neříkám svým společnostem, že mají změnit byznys model. To není rozhodnutí moje, ale zakladatelů. Mým úkolem je pomoci jim radou.

19:00 Technologie je jen nástroj k řešení problémů. Nicméně, spousta lidí v technologickém sektoru věnuje větší pozornost produktu a s ním spojené technologii na úkor byznysové stránky svého podnikání.

21:20 Nejúspěšnější ed-tech společnosti se nenacházejí v Evropě nebo USA, ale v Asii.

30:05 Když na východním pobřeží USA vyděláte peníze, koupíte si dům a necháte se jmenovat někam do boardu. Na západním pobřeží se z vás stane spíš angel investor.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.

Zdroj: Startup Kitchen 

Newsletter