Euro zahajuje týden ve ztrátě proti dolaru. Pár krátce otestoval hranici 1,1700 EURUSD, poté část dolarových zisků odevzdal. Z měn regionu je ve ztrátě pouze forint. Koruna se posunula pod úroveň 25,40 za euro.

Podporu žádá nejméně Američanů za 42 let

Americký trh práce dnes nabídl číslo, které posiluje argumenty zastánců brzkého zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Američanů nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti bylo za týden do 18. července nejméně za 42 let.

Do pomyslné fronty pro dávky si na amerických úřadech přišlo stoupnout celkem 255 tisíc nových žadatelů, což je oproti předchozímu týdnu znatelný pokles o 26 tisíc a nejnižší číslo od listopadu roku 1973. Překvapivě dobrý údaj je to i v porovnání s očekáváním analytiků, které bylo nastaveno na 278 tisíc. Celkový počet Američanů žádajících dávky je nyní 2,2 milionu.

Červenec bývá z pohledu žádostí o dávky nezaměstnaným zpravidla kolísavým obdobím, i letos úvod července poznamenal začátek školních prázdnin či uzavírání některých továren – zpravidla automobilek, které zahajují přípravy na výrobu nových modelů. Čtyřtýdenní klouzavý průměr, který je „vyhlazenějším“ a tedy spolehlivějším údajem, se snížil na 278 z 285,5 tis. Týdenní počet nových žadatelů o dávky se od března drží pod úrovní 300 tisíc, což lze dle ekonomů již interpretovat jako zlepšující se kondici trhu práce.

Ta je zásadní pro rozhodnutí centrální banky Fed, kdy (poprvé od roku 2006) přistoupit ke zvýšení sazeb. Červencové statistiky ukázaly na stabilní tvorbu nových pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti klesla na 7leté minimum 5,3 procenta. Na druhé straně, Fed zmiňuje přetrvávající nedostatky v podobě stagnujících či jen málo rostoucích mezd a poklesu celkové míry účasti na trhu práce. Ta v červnu klesla nejníže od roku 1977.

Účast na americkém trhu práce je nejnižší od roku 1977

Newsletter