Podzimní sklizeň jablek. Spadne nám do klína nový iPad?

Apple již rozeslal pozvánky na mediální akci chystanou na 16. října a očekává se, že hlavním tématem bude uvedení nového modelu tabletu iPad. Firma pravděpodobně akci využije i ke zveřejnění data vydání nového operačního systému Mac OS X 10.10 Yosemite, který byl odhalen na celosvětové konferenci vývojářů v červnu letošního roku. S novými iPady by měly být představeny i nové laptopy Mac, konkrétně iMac s Retina displejem, a na aktualizaci již dva roky čeká například Mac mini.

Na čtvrteční pozvánce je zobrazen detail loga společnosti Apple, stejně jako u pozvánky na nedávné uvedení iPhonu 6. Nyní je logo však v barvách a s výstižným nápisem „it´s been way too long.“ Ano, už tomu bude skoro rok, co společnost vydala svůj poslední iPad a tak je potřeba v nadcházejícím předvánočním čase opět nabídnout nový a vylepšený typ.

Největší podzimní událostí pro Apple zůstává vydání nových iPhonů, které tvoří něco málo přes polovinu příjmů společnosti. Společnost ovšem neusíná na vavřínech a na podzim ještě stíhá druhou konferenci, většinou zaměřenou na tablety a počítače. iPady si však poslední dobou nevedly příliš dobře, společně s celým tabletovým průmyslem. Prodej tabletů od Applu vyvrcholil v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy společnost prodala zařízení v celkové hodnotě 11,5 miliardy dolarů. V posledním čtvrtletí pak byl výnos “pouze“ 5,8 miliardy dolarů, od loňského roku se tak jedná o 8procentní pokles.

Zpomalení na trhu s tablety není problémem pouze pro Apple. Bude tedy zajímavé sledovat způsob prezentace, který společnost zvolí, aby zaujala. Snad si U2 opět udělají čas. Již pravidelně každý rok touto dobou společnost inovuje všechna svá zařízení, a proto následující ohlášená akce není žádným překvapením. U nových iPadů se očekává zavedení dotykového snímače ID otisku prstů a podle informací společnosti Bloomberg, by zařízení mohlo být uvedeno v nové zlaté barvě, případně stříbrné a šedé. Zavedení dotykového snímače, který se poprvé objevil na iPhonu 5S v září 2013, tak dává velký prostor pro inovace aplikací a zároveň rozšiřuje využití iPadu. Dále by se měl nový iPad dočkat lepší optiky fotoaparátů a snad i lepších možností úložiště, podobně jako u iPhonů. Vietnamské stránka Tinhte.vn, kde se mimo jiné objevily i fotky nového iPadu, tvrdí, že nový model bude pouze 7 milimetrů široký, což je stejná šířka, jakou se pyšní nový iPhone 6. Pravost informací a fotek ovšem nebyla potvrzena.

Apple zároveň pracuje i na větším tabletu, jeho uvedení na trh je však očekáváno až v roce 2015. Zaměřen by měl být především na podnikatele a business.

Pro lepší orientaci v historii uvádění iPadů:

První iPad duben, 2010
iPad 2 březen, 2011
New iPad (iPad 3) březen, 2012
iPad s Retina displejem (iPad 4) listopad, 2012
iPad Air listopad, 2013
iPad mini listopad, 2012
iPad mini s Retina displejem (iPad mini 2) listopad, 2013

Jedna zásadní věc, která novému iPadu příliš nenahrává, je velikost displeje nedávno vydaného iPhonu 6. S velikostí 5,5 palce uzavřel mezeru mezi tablety a telefony a příliš se tak neliší od iPadů mini s velikostí 7,9 palce. To může být jedním z důvodů, proč si lidé tuto novinku nezakoupí.

Newsletter