Pohádkový narativ o tom, co právě teď inflace nutně potřebuje

DepositPhotos

Zdá se, že si trh vybájil pohádkový narativ o tom, proč jsou výsledky amerických voleb a očekávaná patová situace v americké politice přesně tím, co v oblasti inflace u rizikových aktiv potřebuje. I dolaroví medvědi si myslí, že už jsou v suchu, neboť lze očekávat, že Fed bude dál držet nohu na plynu a „vlídný“ Joe se bude konfrontacím v oblasti obchodu vyhýbat. Vypadá to až příliš jednoduše.

Nezodpovězené politické otázky v USA

Politická paralýza a obavy, že fiskální politika už v budoucnu nebude tak štědrá, způsobí, že Fed dál pojede na plný plyn. Tento vcelku bezpečný předpoklad stojí nejspíš do značné míry i za reakcemi na výsledky voleb. Druhým významným faktorem byl podle nás masový výprodej zajištění proti volební nejistotě investory. Ti se báli dopadů „modré vlny“, jež by dala demokratům mandát zvýšit daně, prosazovat zelenou politiku a ve velkém rušit Trumpova deregulační opatření. Další předpoklad, s nímž trh počítá, totiž, že Biden hodlá zrušit většinu Trumpových tarifů a zaujmout smířlivější postoj vůči Číně a dalším obchodním partnerům, už tak jistý být nemusí. Asi nejsme jediní, kdo si myslí, že obchodní vztahy, které jsou na seznamu věcí poměrně nízko, je nutné začít řešit okamžitě. Hlavní prioritou je zvládnutí pandemie COVID-19, odmítavý postoj vůči Číně je jednou z mála věcí, na nichž se dokáží politici obou partají shodnout.

Abychom se tedy trochu vzepřeli všeobecně rozšířenému narativu, obchod je sice důležitý, ale není to urgentní politická priorita. Pokud nedojde k dalším významným změnám, které by mohly Fed rychle dostat do politických problémů, bude další pokračování současné americké měnové politiky v situaci, kdy jsme tak blízko nulovým sazbám, jen slabou kávou. Vzhledem k tomu, v jaké fázi cyklu se právě nacházíme, je mnohem mocnějším nástrojem fiskální politika, ovšem republikánská většina v Senátu bude fiskální stimuly nejspíš blokovat, takže budou možnosti ve srovnání i s tím nejmírnějším scénářem „modré vlny“ značně omezené. Grafy a chování cen nám však napovídají, že máme respektovat pohyb cen a nesnažit se být za hrdiny.

Mimochodem, důvodem, proč jsme při popisu voleb opatrní, je fakt, že na konečné výsledky si musíme počkat do 5. ledna, kdy proběhne druhé kolo senátních voleb v Georgii. Pokud by demokraté získali obě křesla, spadne jim do klína také Senát. V případě vcelku pravděpodobných nerozhodných hlasování 50:50 totiž bude mít rozhodující hlas viceprezidentka Kamala Harris. Kromě toho potřebujeme také bezproblémové předání úřadu. Potřebujeme jistotu, že Trump v klidu opustí Bílý dům a nebude své stoupence podněcovat k všemožným vylomeninám.

Trhy už měly týden na to, aby se po amerických volbách otřepaly, a kvalita dalšího směřování je podle mě důležitější než počáteční reakce založená na výše uvedených faktorech.

Slábnoucí euro

Graf EURUSD se v pátek i v pondělí několikrát vyhoupl těsně nad linii lokálního odporu 1,1900 EURUSD, čímž se v zásadě vrátil do stavu předtím, než se křivka před americkými volbami (a během nich) propadla do klíčové oblasti podpory 1,1600. Euro je v měnových párech dost oslabené, protože nyní se všechny obchody s vysokou hodnotou beta, kam se promítají dopady amerických voleb na americký dolar, týkají komoditních měn a výkonných rozvojových trhů. Pokud se tedy má měnový pár EURUSD dostat výš, musí být Čína ochotná nechat svou měnu oslabit vůči dolaru. Co se týká střednědobého a dlouhodobého časového horizontu, rýsuje se před námi cesta z pandemie (viz Pfizer a jeho slibné výsledky z testování experimentální vakcíny proti COVID-19). Zároveň se objevují jasné důkazy, že se naplňuje předpověď ohledně záporných reálných sazeb v USA, které trh iniciativně započítal do cen už před volbami. Klíčovou překážkou směrem vzhůru bude hladina 1,2000 EURUSD.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter