Pohled pod pokličku aneb olympijské zlato a balík peněz

Olympijské hry v Riu jsou v plném proudu. Sportovní klání mají své první medailisty těšící se z cenného kovu na krku. Pravdou je, že někteří z nich vyjma tohoto ocenění obdrží ještě něco navíc. Ano, je to tak. I olympijské hry jsou o penězích.

Katinka Hosszúová a Michael Phelps by mohli zvážit změnu občanství. Známé plavecké legendy z Maďarska a USA by se mohli přestěhovat například do Singapuru. Tento přesun by rozhodně potěšil jejich peněženky, jelikož je to právě tento asijský stát, který vyplácí za zlatou medaili peněžní odměnu o velikosti 753 tisíc dolarů. Pro srovnání, Phelps si za své dosavadní dvě zlaté vydělal „pouhých“ 50 tisíc dolarů.

Kompletní seznam nejvyšší odměn zobrazuje následující grafika z dílny serveru Statista.

Infographic: Some Athletes Are Chasing Huge Gold Medal Bonuses | Statista
You will find more statistics at Statista

Velikost singapurského bonusu je odůvodnitelná. Žádný z tamních sportovců totiž ještě nikdy nezískal zlatou olympijskou medaili. Na druhém místě je pak v žebříčku štědrých zemí Indonésie s 383 tisíci dolary, na třetím Azerbajdžán s 230 tisíci dolary.

Kdo naopak spláče nad výdělkem, jsou Britové. I přesto, že Adam Peaty získal zlato, a to i s novým světovým rekordem za sto metrů prsa, Británie mu za to „maximálně“ poděkuje. Ostrovní země totiž svým sportovcům žádné bonusy nevyplácí.

 

Newsletter