Pohnou dnes kurzem koruny statistici?

Uplynulému týdnu na devizových trzích zcela dominovaly centrální banky, dočkali jsme se hned čtyř zasedání a dvou „hiků“. Sazby zvýšila Česká národní banka a Bank of England. Sazby neměnil Fed a Bank of Japan.  Českou měnu čeká týden plný událostí z domácí ekonomiky. 

A hned dnes to bude „statistický trojboj“. Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o průmyslu, stavebnictví a maloobchodu. Nejdůležitější číslo pro korunu statistici oznámí ve čtvrtek, index spotřebitelských cen za červenec by měl dle odhadů analytiků zpomalit meziroční růst na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta.

Predikce Roklen k údajům ČSÚ:

Guvernér ČNB Jiří Rusnok minulý týden přiznal, že nelze zcela vyloučit další relativně brzké zvýšení sazeb. Hlavním důvodem srpnového zvýšení sazeb byl oproti prognóze slabší kurz ve spojení s působením domácích inflačních tlaků. Koruna se dle Rusnoka dostala pod tlak negativních zahraničních faktorů, kde prim hraje odliv krátkodobého kapitálu z rozvojových trhů.

Dnes ráno se koruna obchoduje na 25,63 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,03 až 22,24 USDCZK.*

Dolar dnes ráno vůči euru posiluje, aktuálně se obchoduje na 1,1555 EURUSD, na těchto úrovních byl dolar naposledy koncem června. Dolarový index se nachází na hodnotě 95,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1542 do 1,1644 EURUSD.*

Server CNBC aktuálně přinesl komentář člena FOMC Jamese Bullarda, který uvedl, že čekání na „nevyhnutelnou recesi“ je špatné. Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že v USA v červenci mimo zemědělství vzniklo zhruba 157 tisíc pracovních míst, když trh čekal 193 tisíc. Ministerstvo zároveň revidovalo červnový údaj na 248 tisíc míst z 213 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 procenta ze  čtyř procent. 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter