Pokles důvěry v českou ekonomiku je dočasný

Důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o bod na 11,1 bodu, byla nižší u podnikatelů i spotřebitelů. Zvýšila se pouze důvěra mezi podnikateli v průmyslu. Vyplývá to z výsledků konjunkturálního průzkumu, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Meziročně jsou však indikátory důvěry ve všech sledovaných oblastech vyšší.

Statistici se v průzkumu ptají podnikatelů a spotřebitelů, zda se podle nich situace v budoucnu zlepší, zhorší nebo nezmění. Výsledkem je takzvané konjunkturální saldo, tedy rozdíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi v procentech. U podnikatelů saldo v červenci kleslo na 13,6 bodu a u spotřebitelů na 1,3 bodu.

Před rokem činil souhrnný indikátor důvěry 7,6 bodu, což je o 3,5 bodu níže než nyní. Důvěra podnikatelů proti loňskému červenci stoupla o 3,5 bodu a u spotřebitelů, u kterých byl loni indikátor důvěry v záporných číslech, stoupl o 3,6 bodu.

V jednotlivých oblastech se meziměsíčně důvěra mezi podnikateli ale snížila, výjimkou byl průmysl. Podnikatelé v této oblasti lépe hodnotili celkovou ekonomickou situaci, naopak očekávání ohledně poptávky a zásob hotových výrobků se u nich nezměnila.

Kovanda: Situace v Řecku se uklidňuje, nic negativního na obzoru

„Zatímco v červnu dosáhla důvěra v tuzemskou ekonomiku svého téměř sedmiletého maxima, v červenci nepatrně poklesla. Pokles odráží zvýšení nejistoty – jak na straně podnikatelů, tak spotřebitelů – ohledně dalšího vývoje situace kolem Řecka. Právě v červenci totiž v souvislosti s tamním referendem řecká krize gradovala a nahlas se začalo hovořit o vystoupení země z eurozóny. To by mohlo potenciálně způsobit otřes napříč eurozónou a zasaženi by byli i její klíčoví obchodní partneři, včetně České republiky,“ komentuje údaje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen.

„Nyní se ovšem zdá, že se situace v Řecku začíná uklidňovat. Na obzoru se nerýsuje ani žádné zásadní zhoršení tuzemských klíčových makroekonomických ukazatelů. Lze tedy předpokládat, že červencový pokles důvěry v českou ekonomiku je jen krátkodechou záležitostí. Důvěra v ekonomiku by se měla v dalších měsících mírně zvyšovat, ruku v ruce zejména s dalším zlepšováním situace na trhu práce a silnějším tlakem na růst mezd,“ dodává Kovanda.

Newsletter