Pokles ropy předzvěstí ekonomické šlamastiky?!

Cena ropy Brent dnes klesla na 13měsíční minimum, poté co se provalily zprávy o nadměrné nabídce na trhu. Nicméně, někteří pozorovatelé oslovení agenturou CNBC se domnívají, že slabost ropy by mohla signalizovat něco nezdravého v globální ekonomice, s rizikem, že slabost by se mohla šířit do jiných aktiv.

„Nakonec je to všechno stejně jen o poptávce,“ řekl Michael Hewson, hlavní analytik trhu u makléřské firmy CMC Markets. Cena ropy je hlavním ukazatelem pro poptávku po celém světě, podle Hewsona, který mimo jiné poukazuje na větší potenciál propadu, nežli růstu v nadcházejících několika dnech a týdnech.

Podle Hewsona, současné prognózy globálního růstu mohou být příliš optimistické a snížená poptávka v Evropě a Číně, společně s předpokládanou normalizací úrokových sazeb v USA a ve Velké Británii, může být to, co přivede investory zpátky na zem. „Myslím, že odhady růstu byly vysoce přeceněné,“ řekl a dodal, že cítí, že trh byl příliš optimistický po většinu roku 2014. 

Od strmého nárůstu v červnu cena postupně klesala, a dostala se až na momentálních 102,45 dolaru za barel. Obchoduje tak v blízkosti nejnižší úrovně od června 2013. Cena americké ropy klesla na 97,16 dolarů, a je v blízkosti hladiny neviděné od února letošního roku.

Cena ropy Brent a WTI je poměrně stabilní v posledních dvou letech a expanzivní měnová politika centrálních bank se shoduje s průběhem býčího trhu s akciemi. Ceny komodit zažily krátký, ale strmý nárůst během června, kvůli obavám z obsazení velké části severního Iráku islamistickými militantními skupinami. 

Ceny ropy jsou v klesajícím trendu i přes napětí v Iráku, Libyi a na Ukrajině, nicméně byl to právě report Mezinárodní energetické agentury, jenž měl dopad na cenu na trhu. IEA v úterý sdělila, že slabá poptávka po ropě v posledních několika měsících a její nadbytek by mělo v blízké budoucnosti držet ceny ropy na uzdě. Mimo jiné organizace také sdělila svoji obavu nad momentálním „děsivě klidným rozpoložení trhů“, tváří v tvář zvýšeným geopolitickým rizikům. V komentáři ke zprávě, Marshall Gittler, stratég na devizovém trhu v IronFX sdělil, že intervence USA v Iráku – s cílenými nálety – znamená jen další pokles cen ropy, jejíž rizikové prémie se snižují.

Slabé ceny ropy mohou tradičně vést k posílení některých jiných aktiv, jako jsou akcie leteckých společností, které jsou silně závislé na cenách komodit. Nicméně Kathleen Brooks, ředitel výzkumu pro Forex.com, se domnívá, že by to mohlo mít negativní vliv na akciové trhy v obecném měřítku.

„Ceny ropy se nám snaží říct něco o globálním ekonomickém výhledu,“ napsal ve své poznámce v úterý odpoledne. „Zatímco se zvyšují geopolitická rizika, ve stejné chvíli začínají některé významné centrální banky uvažovat o normalizaci měnové politiky a globální předpověď růstu může být přeceňovaná. Pokud se jedná o tento případ, pak poslední korekce akcií může být známkou toho, co přijde.“

Chris Beauchamp, tržní analytik u IG Markets poznamenal, že cena ropy se dostává pod svoji trojúhelníkovou formaci – což značí započetí medvědího trendu, který naznačuje pravděpodobný pokračující pokles. Přesto je Beauchamp nadále skálopevně přesvědčen, že momentálně hraje velkou roli element snižující se poptávky a případné zvěsti o zásadnější korekci mohou být přehnané.

Newsletter