Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,0200 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny zůstávají pod výprodejním tlakem. Z měn regionu oslabuje koruna nad 24,45 za euro.

Poláci a Litva propojí plynovody, chtějí menší závislost na Rusku

Polsko uvažuje o vytvoření spojovacího článku mezi domácím plynárenským systémem a systémem v Litvě. Uvedl to dnes místopředseda polské vlády a ministr rozvoje Mateusz Morawiecki. Spojení by prý mohlo zlepšit energetickou bezpečnost obou zemí, snížit jejich závislost na dodávkách z Ruska.

„Jsme připraveni k jednání o plynárenském spojovacím vedení. Počítáme s podporou Evropské unie, protože by to byl přeshraniční projekt,“ uvedl podle agentury Reuters Morawiecki, který odletěl do Litvy na jednání především o energetických otázkách. „Účelem by bylo propojit naše plynárenské systémy. Účelem je vzájemné posílení našeho systému zabezpečení. Můžeme být pojistným ventilem pro Litvu, Lotyšsko a Estonsko,“ uvedl také.

Většina polské spotřeby ropy a plynu pochází v současnosti z Ruska. V pátek Polsko obdrželo první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) z Kataru. Plyn bude sloužit ke zprovoznění prvního polského terminálu na LNG v baltském přístavu Svinoústí, což by zemi mohlo pomoci snížit závislost na Rusku.

Turkmenistán zahájil výstavbu plynovodu do Indie

Počáteční roční kapacita terminálu bude pět miliard kubických metrů, což představuje zhruba třetinu polské spotřeby plynu. Morawiecki dnes prohlásil, že má cenu uvažovat o rozšíření kapacity na 7,5 miliardy kubíků. Varšava bude podle něj také uvažovat o společných nákupech plynu s Litvou, jež má vlastní terminál na LNG v baltském přístavu Klajpeda.

Společnými nákupy LNG by země mohly získat lepší pozici v jednáních o ceně nebo objemu plynu, uvedl podle agentury PAP Morawiecki, který se během své návštěvy Litvy zúčastní oficiálního zprovoznění elektrického vedení LitPol Link spojujícího Polsko s Litvou.

Polsko dostalo první LNG z Kataru, chce snížit závislost na Rusku

Rusko pozastavilo práce na projektu plynovodu Turkish Stream

Newsletter