Poláci na nákupech? Zajímají se prý i o velkou českou banku

Polská banka PKO Bank Polski se zajímá o české banky, konkrétně o ty velké. Vyčkává prý na tu samou příležitost, jako když se UniCredit vloni rozhodla prodat svůj kontrolní podíl na polské Bank Pekao. Vstoupí Italové s Poláky do hry i u nás?

„Pokud se jakýkoliv velký hráč plánuje stáhnout z českého trhu, jsme připraveni zahájit jednání,“ přepisuje agentura Bloomberg slova šéfa PKO Bank Polski Zbigniewa Jagiella. Podle něj je české bankovní prostředí stabilní, koncentrované a bez cenových válek, které jsou v Polsku poměrně časté.

Přední polská banka tak možná čeká na ten samý okamžik, kterého jsme byli svědky na konci roku 2016, kdy se italská UniCredit rozhodla prodat Bank Pekao. Tehdy ji od Italů – jejich 32,8% podíl – odkoupila polská pojišťovací společnost PZU a státní fond PFR za zhruba 10,6 miliardy zlotých.

Moody’s: Silnější koruna a české banky. Které jsou „ohrožené“?

V souvislosti s výrokem šéfa PKO přichází opět do hry spekulace ohledně prodeje české a slovenské pobočky UniCredit, která se v domácích médiích objevila letos v dubnu. Zdroje tehdy tvrdily, že zájem o společnost má Komerční banka či Moneta Money Bank. V obou případech se však hovořilo o možných problémech s financováním takové transakce. U PKO Bank Polski by byla situace o něco lepší, jelikož její kapitál dosahuje téměř dvojnásobné hodnoty než v případě Komerční banky, která je ze zmiňované dvojice větší.

Co se týče dalšího dění, Jagiello letos v Polsku očekává mnohem větší počet převzetí, a to především v případě tamních bank, jelikož žádná jiná aktiva nejsou dostatečně atraktivní. PKO se prý bude zaměřovat především na leasingové společnosti a na asset management.

Konec komerčních bank. Odteď už všem půjčuje jen ta centrální

Newsletter