Policie identifikovala tři atentátníky, pátrá po uprchlém

Tři z atentátníků, kteří útočili v pátek v Paříži, byli Francouzi a dva z nich žili v Bruselu. Vyplývá to z vyšetřování útoků, při nichž přišlo o život 129 lidí. Všichni tři atentátníci byli mezi sedmi útočníky, kteří při akci zemřeli. Francouzští vyšetřovatelé zatím identifikovali tři sebevražedné útočníky. Jedním z nich je Omar Ismail Mostefai a dalším je podle agentury AFP zatím nejmenovaný Francouz či Belgičan, jenž stejně jako Motefai útočil v koncertním sále Bataclan. Francouzská policie mezitím vyhlásila pátrání po údajném komplici teroristů, 26letém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi a zveřejnila jeho fotografii.

Podle belgických zdrojů bude útoky vyšetřovat společný francouzsko-belgický tým a francouzští vyšetřovatelé už dorazili do Bruselu. Jeden z útočníků žil v bruselské čtvrti Molenbeek považované za centrum náboženských extremistů, kteří se připojují k radikálům v Sýrii.

Ve Francii bylo zadrženo sedm osob z Mostefaiova okolí, v Belgii bylo zadrženo rovněž sedm lidí.

Devětadvacetiletý Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan. Ve Francii bylo zadrženo sedm osob z jeho okolí. Mezi nimi jsou jeho otec a bratr a zatím neidentifikovaná žena. Starší bratr identifikovaného útočníka se na policii přihlásil dobrovolně, rodina se distancuje jak od činu, tak od Mostefaie. Ze sobotního vyjádření pařížského prokurátora lze dovodit, že Mostefai měl dlouhodobě problémy se zákonem. V trestním rejstříku má osm záznamů z let 2004 až 2010, nikdy ale nebyl ve vězení.

Našla se nejméně dvě auta atentátníků. Ve voze Seat Leonu, který byl nalezen dnes na pařížském předměstí Montreuil, byly tři automatické zbraně a plné i vyprázdněné zásobníky. Další vůz Volkswagen Polo zůstal zaparkovaný před sálem Bataclan.

Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Kolik jich přesně bylo, není jasné. Policie předpokládá, že útočili ve třech skupinách a že jedné se možná podařilo uprchnout. Sleduje se hlavně belgická stopa, protože automobily byly zapůjčeny v Belgii.

V autě z Montreuil byla zřejmě jedna útočící skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích. Vyšetřovatelé se domnívají, že tato skupina po útocích vyjela z Paříže. Opuštěný automobil také znamená, že atentátníci si zřejmě auto vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie.

V Molenbeeku bylo podle starostky čtvrti Françoise Schepmansové zadrženo pět lidí. Jeden z nich je bratr muže, který vypůjčil auto, které atentátníci nechali před Bataclanem. „Tento muž je znám, protože se snažil odjet do Sýrie. Policie ho zná také v souvislosti s drogami a držením zbraní a pátrá po něm,“ řekla starostka.

Francouzská policie vyhlásila pátrání po podezřelém Salahu Abdeslamovi. Podle policie se narodil v roce 1989 v Bruselu. Policie žádá občany o pomoc, varuje, že muž je nebezpečný a nabádá, aby se lidé proti němu nesnažili zasáhnout sami. Podle médií jde zjevně právě o třetího z francouzských bratrů pocházejících z Bruselu.

Srbské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že jiný údajný atentátník, který se prokazoval syrským pasem nalezeným u stadionu Stade de France, dorazil 7. října do Srbska přechodem Preševo na hranici s Makedonií a požádala o azyl. Jde prý o tutéž osobu zaregistrovanou 3. října v Řecku a podle ministerstva nešlo o člověka hledaného Interpolem.

Atény dnes zveřejnily fotografii muže a identitu Syřana narozeného v roce 1990 v Idlibu. Jmenuje se Ahmad Almuhammad a 3. října připluv v člunu s 198 uprchlíky na řecký ostrov Leros, potvrdil dnes ministr pro migraci Ioannis Muzalas.

Na stadionu byl nalezen také egyptský pas a spekulovalo se, že mohl patřit dalšímu atentátníkovi. Egyptský velvyslanec v Paříži ale řekl, že patřil jedné z obětí. Byl to prý fotbalový fanoušek, který byl při útoku těžce zraněn.

Z Německa přišla zpráva, že Černohorec zatčený v Bavorsku s výbušninami a zbraněmi v autě nechce spolupracovat s vyšetřovateli. Měl v autě také jednu pařížskou adresu, ale k tomu řekl, že se tam chystal navštívit Eiffelovu věž. Ke zbraním stejně jako i k útokům odmítl vypovídat.

Co víme o pařížských útocích přehledně:

Francie bombarduje útočiště Islámského státu – ONLINE

 • v pátek na několika místech v Paříži zaútočili teroristé, po nichž zůstalo zatím 129 mrtvých, desítky těžce a stovky méně zraněných lidí

 • k největšímu teroristickému útoku spáchanému v Evropě od atentátů na vlaky v Madridu, kde zemřely bezmála dvě stovky lidí, se přihlásilo hnutí Islámský stát

 • Obětí mohlo být i více, protože tři sebevražední atentátníci, kteří se odpálili na relativně odlehlém místě, chtěli podle francouzského ministra sportu Thierryho Braillarda původně proniknout až na stadion Stade de France, kde přátelskému utkání mezi Francií a Německem přihlíželi i prezident François Hollande a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier

 • Francie vyhlásila třídenní smutek a na zatím neznámou dobu výjimečný stav. Většina veřejných budov v Paříži zůstala o víkendu zavřená; v katedrále Notre Dame se konala mše za oběti násilí; v pondělí se opět otevřou muzea, divadla a další veřejná kulturní zařízení

 • Turecko uvedlo, že právě v pátek zabránilo velké teroristické akci na svém území

 • David Cameron, Jeb Bush a další vyzvali k totálnímu zničení teroristické organizace Islámský stát, která je za útoky odpovědná

 • papež František jako svatokrádež odsoudil používání božího jména k ospravedlňování násilí a nenávisti. „Cesta násilí a nenávisti neřeší problémy lidstva a používání božího jména k ospravedlňování této cesty je svatokrádeží,“ zdůraznil za aplausu tisíců poutníků na svatopetrském náměstí v Římě

 • napětí v Paříži ilustrovalo několik planých poplachů, které dnes na ulicích vyvolaly paniku a útěk lidí domnívajících se, že začala nová střelba

 • příští pátek se mají sejít ministři spravedlnosti a vnitra EU

 • na francouzském velvyslanectví v Praze byla otevřena kondolenční kniha, která bude otevřena ještě v pondělí a úterý

 • francouzská policie pátrá po nejméně třech podezřelých

 • francouzské letectvo dnes zaútočilo na ústředí organizace Islámský stát v Sýrii

Newsletter