Politici aneb Když náhoda ovlivňuje volby

Na politicích záleží.  Kdo je zvolen do zastupitelstva, je pro obec důležité v mnoha směrech. Z ekonomického pohledu jde minimálně o investice do veřejných statků, jako je dopravní obslužnost, školství, údržba veřejných prostor nebo nastavení daně z nemovitosti. Z toho důvodu se ekonomové snaží pochopit, jak voliči za různých okolností volí a jací lidé a za jakých okolností vůbec kandidují. Již poměrně dlouho máme zdokumentované, že kandidát, který obhajuje mandát, nejenže bude s větší pravděpodobností kandidovat znovu, ale má – pokud tedy opravdu kandiduje – i větší šanci být zvolen.

Tradiční ekonomický přístup je založen na srovnání volebních výsledků dvou soupeřících kandidátů, kteří soutěží o jedno křeslo v senátu, přičemž v minulých volbách jeden z nich vyhrál jen velmi těsně. Při dalších volbách se pak ukazuje, že ten, který vyhrál v prvních těsně a následující roky byl zvolený reprezentant, má v následujících volbách větší šanci vyhrát a vyhrává výraznějším rozdílem.  Ekonomové toto pozorování označují jako incumbency advantage – výhoda úřadujícího – a minimálně od významného článku Lee (2008) vzniklo množství studií ukazující stejným směrem. 

Efekt získání mandátu má význam i v českých komunálních volbách. Následující graf zobrazuje efekt získání mandátu pro skupinu lidí, pro které komunální volby v roce 2014 byly první kandidatura v životě a pro které získání nebo nezískání mandátu bylo velmi těsné, řekněme kvazi-náhodné. Jde tedy o lidi, kteří dostali mandát, ale kdyby se bývalo několik málo voličů rozhodlo trochu jinak, tak by mandát nedostali, a o ty, kteří mandát nedostali, ale kdyby se bývalo několik voličů rozhodlo jinak, tak by ho získat mohli. Nebavíme se tedy o těch kandidátech, kteří byli lídři vítězných stran a jejich politické postavení je silné, ani o kandidátech na posledních místech neúspěšných stran.

Kvazi-náhodné získání mandátu v komunálních volbách v roce 2014 výrazně zvýšilo šanci, že kandidát bude kandidovat i v následujících volbách v roce 2018. Z kandidátů, kteří v roce 2014 kandidovali do politické role poprvé a těsně na mandát nedosáhli, kandidovalo letos znovu přibližně 50 procent. Na druhou stranu z těch, kteří na mandát těsně dosáhli, letos v komunálních volbách kandidovalo přes 60 procent. Získaní mandátu pro mezního kandidáta tak zvýšilo pravděpodobnost kandidatury v následujících komunálních volbách o přibližně 10 procentních bodů. Tento efekt získaného mandátu přispívá k nižší míře obměny zastupitelstva.

Newsletter