Politická krize v Brazílii eskaluje, prezidentce hrozí impeachment

Největší koaliční partner brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové, kterým je strana PMDB, v úterý opustil vládu. Pravděpodobnost, že prezidentka největší latinskoamerické země bude odvolána, je tak velmi vysoká. S blížícími se olympijskými hrami je to pro Brazílii další krutá rána a politické krize se dál prohlubuje.

Rozhodnutí strany o odchodu z vlády prezidentce Rousseffové oznámil viceprezident a předseda PMDB Michel Temer. Právě on by v případě, že by byla prezidentka vyšetřována a odvolána, převzal prezidentskou moc. Brazilská politická krize se prohlubuje s korupčním skandálem kolem ropné společnosti Petrobras. Do něj jsou ale zapojeni i politici strany PMDB, která oznámila odchod z vlády.

FinTech Daily: Latinská Amerika zažívá rozmach bitcoinu

„Strana PMDB je největší vládní stranou, ovládá dolní komoru a senát,“ řekl zákonodárce PMDB Hugo Motta Financial Times. „Toto rozhodnutí nese velkou váhu na výsledku obžaloby prezidentky. I když tento proces závisí také na jiných stranách, je to velmi silný signál.“

Straně prezidentky Rousseffové stačí pouze hlas nad třetinu 513členné dolní komory, aby vzdorovala nebo zdržela hlasování o obžalobě a možnosti zůstat u moci. Očekává se však, že PMDB budou následovat další menší středové strany vládní koalice. To by mohlo znamenat ztrátu potřebných hlasů k odvrácení žaloby.

Problém však nemá jen prezidentka. Strana PMDB také stojí před vážnými problémy, včetně důsledků z korupčního skandálu kolem Petrobras. Afonso Florence, řekl, že cílem PMDB je chopit se moci, aby mohla chránit své členy před obviněním z korupce. Řekl, že se úterního jednání o odchodu z vlády nezúčastnili všichni, což může znamenat, že by někteří mohli držet s vládou.

Brazilská ekonomika loni zažila nejprudší pokles za čtvrt století

Většina analytiků věří, že v případě, že dolní komora podpoří odvolání, Senát učiní totéž. To vytvoří obrovský tlak na prezidentku Rousseffovou, která spíše odstoupí, než aby čekala, až bude muset v šesti měsíční lhůtě odejít.

Newsletter