Poslední dny se nesly ve znamení tlaků na slabší dolar. Střední konec US výnosové křivky dále neroste, naopak pozorujeme propad delších reálných sazeb, např. 10Y TIPS odevzdal 10 bb. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,1900 EURUSD, koruna po včerejší ČNB zpevnila pod 25,40 za euro.

Polská centrální banka snižuje sazby. Rovnou o 0,5 %

Polská centrální banka dnešním dnem znovu zahájila uvolňování měnové politiky. Poprvé od července loňského roku snižuje sazby, a to rovnou o 50 bazických bodů na rovná 2 %, nové historické minimum.

Ačkoli analytici s rozhodnutím o poklesu sazeb počítali, překvapil jeho rozsah. Konsensus nové úrovně hlavní referenční sazby byl totiž nastaven na 2,25 %. Snížení o půl procenta očekávalo pouze 7 ze 40 oslovených ekonomů, zatímco zbylých 33 mělo očekávání poloviční. Polský zlotý zareagoval oslabením k 4,20 za euro.

Centrální banka již v září uvedla, že zahájí snižování sazeb, pokud nové údaje z ekonomiky potvrdí oslabení aktivity a inflace zůstane pod limitem cenové stability 2,5 %.

Jedná se o první snížení polských sazeb za 15 měsíců. Odpoledne bude následovat konference guvernéra NBP Marka Belky. Analytici veskrze očekávají „holubičí“ stanovisko, které ponechá otevřený prostor pro další uvolňování v listopadu a prosinci.

Newsletter