Polsko na online špici. Co když je ale bezhotovost moc nákladná?

Společnost Mastercard zveřejnila pilotní projekt prováděný v Polsku, díky kterému bude možné využít smartphone jako platební terminál pro přijetí bezkontaktních plateb. Toto řešení je cíleně vytvořeno pro malé a mikro obchodníky tradičně přijímací pouze platby v hotovosti. Nyní je jim ale nabídnut jednodušší a bezpečnější způsob, jak vylepšit své služby.

Nedávná studie vypracovaná polskou Nadací pro vývoj bezhotovostních plateb ukazuje, že mezi podnikateli upouštějícími od bezkontaktních plateb, ať už mobilních či bankovní kartou, je 36 % těch, kteří tak učinili kvůli nákladům spojeným s takovým typem platby. A právě na toto se služba zaměřuje. Podnik, který ji chce využívat, musí pouze nainstalovat specializovanou mobilní aplikaci a v ní si vytvořit účet podnikatele. A to je vše. Není potřeba žádný další platební terminál nebo jiné zařízení. 

Pilotní program by měl odstartovat tento podzim a trvat by měl až do léta roku 2018. Do první fáze bude zahrnuto 200 malých a mikro podniků z celého Polska, postupně se má ale počet zvyšovat až na 500 firem. Během pilotní fáze bude stanoven limit pro každou transakci přijatou mobilním zařízením na 50 polských zlotých (cca 300 Kč), což je v Polsku limit pro bezkontaktní platby bez potřeby zadat PIN.

Hotovost? Nezlobte se, ale tu my nepřijímáme

 „Společnost Mastercard se zavazuje k tomu, že umožní všem připojeným zařízením přijímat platby. Polsko je první zemí, ve které je tato nejnovější inovace platebních technologiích testována. Poláci již několikrát dokázali, že jsou otevření vůči novým technologiím v oblasti obchodu a financí. A tato služba je přesně to, co Polsko potřebuje, aby se stalo ekonomikou s nízkým množstvím hotovosti. Jsem hrdý, že společně s našimi partnery můžeme přispět k uskutečnění dalšího technologického platebního pokroku,“ uvedl Bartosz Ciołkowski, vedoucí manažer pro Polsko společnosti Mastercard.

 Polsko v popředí platebních inovací

Polsko je jedním ze světových lídrů, co se týče bezkontaktních plateb. Více než dvě třetiny transakcí provedených skrz Mastercard kartu jsou v Polsku již bezkontaktní. Jinak řečeno, podle polské Národní banky nosí 29,4 milionu Poláků v peněžence bezkontaktní platební kartu, což tvoří 78 % všech platebních karet. V zemi také existuje 514 000 bezkontaktních terminálů. Takový počet reprezentuje 91 % všech terminálů umožňující bezhotovostní platby.

 

Newsletter