Polsko: Vážnější než Rusko je pro nás útlum v Evropě

Polsko je blízko srdci geopolitického napětí v Evropě mezi Ruskem a Západem o Ukrajinu. Více než Rusko, pokud neučiní něco skutečně zcela nepředvídatelného, zemi ale zneklidňuje útlum v eurozóně. Pro CNBC, které se v tomto týdnu zaměřuje na země střední Evropy, to uvedl bývalý člen vedení polské centrální banky Krzysztof Rybinski.

Singer pro CNBC: Volnou politiku ECB potřebujeme

„Sankce pociťujeme. Vývoj na Ukrajinu klesl o čtvrtinu, do Ruska o desetinu. Investoři ale neodejdou z Polska, pokud Rusko nepodnikne nějaký skutečně zcela neočekávaný krok,“ řekl Rybinski CNBC. A dodal, že pro polskou ekonomiku je mnohem zásadnější to, co se děje na západě. „Nulový růst, stagnace, v některých zemích recese je tím, co ohrožuje Polsko. Rusko a Ukrajina se dohromady podílejí na polském exportu jen ze 7,5 procenta. To není málo, ale je to méně, než například Německo,“ uvádí.

CNBC: Investoři se hrnou do Česka

Rybinski vidí i pozitivní efekty sankcí. „Mnoho mladých Ukrajinců přichází na polské univerzity. Polský zlotý není příliš silný a to pomáhá polskému exportu,“ uvádí pro příklad bývalý polský centrální bankéř. Polsko podle něj nezažívá žádný výraznější odliv u žádného typu investic. „Vidí nás jako stabilní zemi, což odráží i velmi nízké výnosy dluhopisů. Přes vyhrocování ukrajinského konfliktu,“ uvedl Rybinski pro CNBC.

Newsletter