„Pomoc Řecku naplňuje Einsteinovu definici šílenství“

Třetí záchranný balík pro Řecko zemi udrží při životě. Letos. Nanejvýš. Na to, že se Grexit vrátí na stůl už příští rok, sází 7 z 10 expertů, oslovených v anketě Bloomberg. Svorně od nich zní jediné: dokud nebude domluven zásadní odpis dluhu, Řecko ze své situace nevybředne.

O tom, že Řecko může v průběhu roku 2016 odejít z eurozóny, je přesvědčeno 71 procent respondentů z řad ekonomů a analytiků, které po světe v rámci ankety oslovila agentura Bloomberg. Sjednávaný balík finanční pomoci v rozsahu 86 miliard eur pak vidí jako dostatečný k přežití Řecka pouze v letošním roce 70 procent dotázaných.

„Einstenovi šílenci“

Za velmi pochybný označují ekonomové cíl nahrnout do zvláštního fondu řecká aktiva, určená k privatizaci a z jejich prodeje pak postupně získat nejméně 50 miliard eur.

Einstein: „Definicí šílenství je konat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiný výsledek.“

„Bez programu restrukturalizace (rozumějme odpisu) dluhu nebude žádná pomoc dostatečně silná,“ varuje pro Bloomberg ekonom Commerzbank v Londýně Peter Dixon. „Nalévání dalších úvěrů do země, která není prokazatelně schopna je splácet, odpovídá Einsteinově definici šílenství: Pokoušet se znovu a znovu o jednu a tutéž věc v očekávání, že dostaneme odlišný výsledek“.

Konec obchodování, jmenovitě šortování

Takřka půlroční přetahovaná Řeků se zahraničními věřiteli vynesla výnos na dvouletém řeckém dlouhopisu nad 30 procent ze 4 procent v loňském říjnu a zhruba 10 procent v momentě, kdy se Alexis Tsipras v Řecku chopil politické moci z pozice premiéra. 26. června se uzavřela řecká burza a podle nejnovější zprávy evropského dohledu ESMA byl o týden do 27. července prodloužen zákaz šortování řeckých akcií. Domácí burzovní trh je ale stejně uzavřen.

Nobelista o řecké vládě: Šílenství a destrukce

anky v Řecku otevřely  pondělí a z překlenovací pomoci 7 miliard eur váda bleskově uhradila dvě miliardy euro MMF, zhruba půl miliardy eur řecké centrální bance a přes čtyři miliardy eur Evropské centrální bance. A pomoc je fuč. Do Atén se dnes vrátili Řeky tolik nenávidění zástupci věřitelů, aby do 6. srpna dojednali podrobné podmínky třetího záchranného balíku a nejpozději do 17. srpna byla uvolněna první tranše pomoci z tohoto balíku. Proč? 20. srpna má Řecko splatit dalších 3,2 miliardy eur do rukou ECB.

Newsletter