V 18:00 našeho času vystoupí na konferenci WSJ guvernér Fedu Powell. Trhy očekávají zejména komentáře k vývoji amerických dluhopisů. Podle nás, i vzhledem k blížícímu se zasedání Fedu, nezmíní Powell nic, co by ještě nezaznělo. Tedy: rostoucí delší výnosy Fed netrápí, naopak reflektují očekávanou ekonomickou obnovu.

„Pomoc Řecku naplňuje Einsteinovu definici šílenství“

Třetí záchranný balík pro Řecko zemi udrží při životě. Letos. Nanejvýš. Na to, že se Grexit vrátí na stůl už příští rok, sází 7 z 10 expertů, oslovených v anketě Bloomberg. Svorně od nich zní jediné: dokud nebude domluven zásadní odpis dluhu, Řecko ze své situace nevybředne.

O tom, že Řecko může v průběhu roku 2016 odejít z eurozóny, je přesvědčeno 71 procent respondentů z řad ekonomů a analytiků, které po světe v rámci ankety oslovila agentura Bloomberg. Sjednávaný balík finanční pomoci v rozsahu 86 miliard eur pak vidí jako dostatečný k přežití Řecka pouze v letošním roce 70 procent dotázaných.

„Einstenovi šílenci“

Za velmi pochybný označují ekonomové cíl nahrnout do zvláštního fondu řecká aktiva, určená k privatizaci a z jejich prodeje pak postupně získat nejméně 50 miliard eur.

Einstein: „Definicí šílenství je konat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiný výsledek.“

„Bez programu restrukturalizace (rozumějme odpisu) dluhu nebude žádná pomoc dostatečně silná,“ varuje pro Bloomberg ekonom Commerzbank v Londýně Peter Dixon. „Nalévání dalších úvěrů do země, která není prokazatelně schopna je splácet, odpovídá Einsteinově definici šílenství: Pokoušet se znovu a znovu o jednu a tutéž věc v očekávání, že dostaneme odlišný výsledek“.

Konec obchodování, jmenovitě šortování

Takřka půlroční přetahovaná Řeků se zahraničními věřiteli vynesla výnos na dvouletém řeckém dlouhopisu nad 30 procent ze 4 procent v loňském říjnu a zhruba 10 procent v momentě, kdy se Alexis Tsipras v Řecku chopil politické moci z pozice premiéra. 26. června se uzavřela řecká burza a podle nejnovější zprávy evropského dohledu ESMA byl o týden do 27. července prodloužen zákaz šortování řeckých akcií. Domácí burzovní trh je ale stejně uzavřen.

Nobelista o řecké vládě: Šílenství a destrukce

anky v Řecku otevřely  pondělí a z překlenovací pomoci 7 miliard eur váda bleskově uhradila dvě miliardy euro MMF, zhruba půl miliardy eur řecké centrální bance a přes čtyři miliardy eur Evropské centrální bance. A pomoc je fuč. Do Atén se dnes vrátili Řeky tolik nenávidění zástupci věřitelů, aby do 6. srpna dojednali podrobné podmínky třetího záchranného balíku a nejpozději do 17. srpna byla uvolněna první tranše pomoci z tohoto balíku. Proč? 20. srpna má Řecko splatit dalších 3,2 miliardy eur do rukou ECB.

Newsletter