Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Popularita golfu klesá. Může za to Tiger Woods?

Stále více účastníků trhu sází na pokles popularity golfu a to tím způsobem, že spekulují na pokles akcií, jenž mají expozici k tomuto sportu. Short-selling, tedy spekulace na pokles, je taktikou, kdy si spekulant vypůjčí finanční nástroj, tedy například akcie nějaké firmy, a prodává ho v naději, že si ho znovu koupí za nižší cenu a tedy se ziskem.

Se stárnoucí zákaznickou základnou a snižujícími se maržemi se akcie společností s velkou expozicí ke golfovému sektoru v posledních týdnech dostávají pod prodejní tlak,“ řekl Simon Colvin, výzkumný analytik společnosti Markit pro CNBC.

Nejzářnějším příkladem je německý konglomerát Adidas, jenž vyhlásil poplach ve svém nedávném čtvrtletním reportu. Firma uvedla, že tržby z golfového segmentu poklesly o 18 procent v první polovině roku 2014 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Citovala „pokračující nedostatky na golfovém trhu, kde maloobchodní zásoby přetrvávají i nadále vysoké a poptávka pokračuje ve svém poklesu“. Německá konkurenční společnost Puma rovněž zdůraznila pokles tržeb golfového vybavení v důsledku slabšího „golfového prostředí“.

Šestnáct procent akcií volně obchodovaných firem, jenž mají co dočinění s golfovým průmyslem, je momentálně vypůjčeno ke spekulaci na pokles, uvádí CNBC. To je dvakrát více, než tomu bylo před rokem. Společnost Nike mezitím zdůraznila, že prodeje golfového vybavení stagnují od loňského roku, přičemž ve všech ostatních firemních segmentech došlo k mírnému růstu tržeb. Akcie Nike tento rok zaznamenaly 1% růst, zatímco akcie společnosti Puma klesly o 19%.

Snobství a elitářství?

Řada metrik ukazuje na neutěšenou budoucnost golfu. Podle americké asociace pro sport a fitness míra účasti hraní golfu mezi lidmi ve věku 18-34 let během posledních pěti let klesla a to dosti závažně.

Statistiky Golf DataTech monitorující golfový průmysl uvádějí, že celkový počet odehraných golfových rund klesl jen za loňský rok o 5 procent. Jediným pozitivním ukazatelem z globálního hlediska se zdají být údaje Anglické golfové asociace. Ta uvádí, že během posledních 12 měsíců přibylo 110.000 nových hráčů tohoto sportu, tedy téměř dvojnásobek toho co rok předtím.

Golf bývá často sportem spojovaným se snobstvím a elitářstvím a přirovnáván ke hře, jenž vyžaduje mnoho času a vyšší finanční investici ve srovnání s více rychlými a levnějšími alternativami. Analytici, jež se snaží vysvětlit důvody poklesu zájmu o golf, viní pokles formy světové golfové ikony Tigera Woodse nebo například již zmiňovanou přílišnou nákladovost tohoto sportu.

Dick´s Sporting Goods je jednou společností působící v golfovém průmyslu, jež nabídla rychlou reakci tváří v tvář ke klesajícímu trendu. V červenci se rozhodla propustit více než 500 zaměstnanců, jenž pracovali v obchodech společnosti. Mimo to společnost také přišla s plánem restrukturalizace a zdůraznila pokračující negativní sentiment v golfovém sektoru.

„Snížili jsme počet zaměstnanců v rámci našich prodejen. Tyto změny jsou vynucené očekávanými trendy v golfu v blízké budoucnosti. Plánujeme vzniklé úspory investovat do růstových oblastí našeho podnikání,“ řekl generální ředitel a předseda Edward Stack pro CNBC.

Newsletter