Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Porošenko: Nařídím klid zbraní, dohodu o míru čekám v pátek

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídí armádě, která na východě země bojuje proti proruským separatistům, klid zbraní, a otevře tak cestu pro uskutečnění „postupného mírového plánu“ pro Ukrajinu. Jeho slova cituje Reuters.

Porošenko ve čtvrtek ve Walesu, kde probíhá summit Severoatlantické aliance (NATO), uvedl, že podmínkou klidu zbraní je uskutečnění plánované páteční schůzky v Minsku, na které se sejdou zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

„Ve 14:00 lokálního času (13:00 SELČ), za předpokladu uskutečnění schůzky, zavolám na generální štáb, aby připravil oboustranný klid zbraní, a doufáme, že uskutečnění mírového plánu začne zítra,“ řekl Porošenko.

V reakci na slova ukrajinského prezidenta citovala ruská tisková agentura Interfax jednoho z předáků proruských separatistů, který řekl, že pokud Kyjev nařídí klid zbraní na východní Ukrajině, „možná to uděláme také“.

Ukrajinská armáda je ve stavu zvýšené pohotovosti poblíž přístavu Mariupol u ruských hranic a je připravena odrazit možný útok proruských povstalců. Podle agentury Reuters to dnes uvedl nejmenovaný ukrajinský vojenský zdroj. Reagoval tak na zvěsti o tom, že povstalci postupují směrem k tomuto půlmilionovému městu. Podle agentury DPA ostřelují proruští separatisté také letiště v Doněcku, které stále ještě ovládá ukrajinská armáda.

“Letiště jsme obklíčili, (ukrajinským) vojákům nezbývá nic jiného, než se vzdát,“ uvedl šéf proruských ozbrojenců Vladimir Kononov k situaci v Doněcku. Rozsáhlý útok na doněcké letiště podnikli separatisté už na konci května. O život tehdy přišlo více než 50 povstalců.

Rebelové rovněž údajně připravují útok na přístav Mariupol. „Všechny naše divize jsou ve stavu vysoké pohotovosti a připravují se k odpovědi na případný útok,“ citovala agentura Reuters oslovený ukrajinský vojenský zdroj.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes varoval Severoatlantickou alianci, aby nenabízela Ukrajině členství v NATO. Zároveň obvinil Spojené státy z podpory Kyjeva ve válce na Ukrajině. Britský premiér David Cameron upozornil, že Západ bude stupňovat tlak na Rusko, pokud Moskva neomezí své akce na pomoc separatistům na Ukrajině.

Lavrov uvedl, že Moskva je připravena spolu s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) podniknout „praktické kroky“ ke zmírnění napětí na Ukrajině. Ukrajinskou vládu a povstalce vyzval, aby podpořili sedmibodový mírový plán na zastavení krveprolití a stabilizaci situace na Ukrajině, který ve středu představil ruský prezident Vladimir Putin.

„Doufáme, že tyto (Putinovy) výzvy budou vyslyšeny, zvlášť ze strany Kyjeva a (vůdců povstalců) v Doněcku a Luhansku,“ konstatoval dnes šéf ruské diplomacie Lavrov podle agentury Interfax.

Zatímco Západ opakovaně obviňuje Rusko z podpory separatistů ve válce na Ukrajině, Lavrov dnes obvinil Spojené státy z podpory Kyjeva v ukrajinském konfliktu. „Stupňování protiruské rétoriky, jehož jsme svědky v době velmi aktivního hledání politického řešení krize, ukazuje, že válčící strana v Kyjevě má vnější podporu, v tomto případě ze strany USA,“ podotkl.

Newsletter