Portfolio manažer nejen o tom, co lze o firmách objevit na Bloombergu

Z několika desítek tisíc firem nelze procházet všechny. První fáze inspirace při hledání firmy do portfolia je pro mě úplně nejtěžší a nejzajímavější. Trávím při ní ve finále nejvíc času, říká ve video rozhovoru portfolio manažer Erste Asset Management Mikuláš Splítek. O tom, co lze najít o firmách na Bloombergu, akciích Amazonu nebo firmy Wayfair s ním mluvil Daniel Gladiš z Vltava Fund.

„Většinou se stručně podívám na to, co firma skutečně dělá. Potom jdu na Bloomberg, kde mě zajímají tři charakteristiky. První jsou finanční výsledky. Nejlepší je, když jsou hluboko do historie. Další věc je, jaká bývá kapitálová struktura v odvětví. Na Bloombergu se také snadno vyhledá management a vlastnická struktura firmy. Dívám se také na analytický konsensus. Podle toho poznám, jak se trh na firmu nyní dívá. A z finančních výsledků vidím i valuaci,“ vyjmenoval Splítek.

Gladiš se Splítka zeptal na to, jak se při investování postupuje. „Jednou cestou je, že mi tezi někdo jednoduše představí osobně. Jsme na fóru, nebo si ji přečtu na investiční konferenci, bavím se s kolegou nebo kamarádem. A on mi řekne, proč je zajímavá a v čem je jiná. Další může být, že si sám udělám kvantitativní screening. Třetí cesta je, že firmu jednoduše poznám osobně. Jsem na konferenci, kde ji manažeři prezentují a oni mi to řeknou osobně. Pak je ještě jedna cesta, kdy jsem četl short tezi na jejich konkurenta, “ naznačil Splítek. 

Mikuláš Splítek i Daniel Gladiš vystoupí na České investiční konferenci

(Pozn. redakce: rozhovor se uskutečnil 21. srpna)

Mikuláš Splítek pracuje v Erste Asset Management jako portfolio manažer fondu Stock Small Caps

Newsletter