Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Portfoliomanažeři o trzích po Trumpovi: Panika? Příležitost?

Už zítra 10. listopadu začne v Praze v pořadí třetí Česká investiční konference (ČIK). Už dnes známe jméno nového amerického prezidenta. Je jím Donald Trump. Na to, co se s ním v čele USA může dít s trhy či americkou ekonomikou, jsme se zeptali špičkových českých a slovenských portfolio manažerů, kteří na ČIK vystoupí. Zde jsou slova Jána Hájka, Petra Krčila, Mirona Zeliny, Jakuba Skryji a Adama Bilka.

Ján Hájek, dlouhodobě hodnocený nejlepší tuzemský portfoliomanažer, Erste Asset Management

„Podle dnešního vývoj na trzích se zdá, že si všichni začali uvědomovat, že něco byla volební kampaň a teď budou čekat, jaké reálné kroky nový prezident udělá. Celý svět je dnes hodně postaven na spolupráci a volném pohybu zboží a lidí, vše je vyladěno do perfektního stavu. Vlna protekcionismu, kterou vidíme nastupovat od brexitu, může být obratem tohoto trendu. Otázkou je Fed a sazby. Z jiného pohledu ale také to, že je zde výměna na postu prezidenta po osmi letech, což s sebou přinese také personální obměny ve Fedu, nebo například na Ústavním soudu a jistě ve vládních institucích. I tomu budou investoři přizpůsobovat svou strategii.“

Petr Krčil, předseda představenstva, Art of Finance

„Donald Trump bude výborný prezident. Podobně jako Brexit vnímám jeho vítězství jako vzpouru střední třídy proti politickým elitám, které způsobují, že v řadě zemí mizí lidem před očima svět, který po staletí budovali jejich předkové. Nikdy jsem nevěřil tomu, jak nám úspěšného podnikatele líčila mainstreamová média.  Většina jeho kontraverzních kroků ve volební kampani byla podle mého názoru cíleně naplánována. Nyní nám ukáže mnohem přívětivější tvář a jeho vliv na ekonomiku a akciové trhy dlouhodobě nebude negativní.“

Jakub El-Ahmadieh: Trump? Daně teď mohou zamířit prudce dolů

Miron Zelina, šéf privátního bankovnictví, Privatbanka

„Ľudsky som sklamaný, lebo Trumpova kampaň obsahovala veľa nenávistných a nepriateľských prvkov. Na tom by sa voľby vyhrávať nemali (ale mrazí ma z toho, že si už pomaly začíname zvykať, keďže sa to deje aj v našich končinách). Čo sa týka vplyvu na akciové trhy, som rád, že prvotný šok je vstrebaný a nekoná sa žiadny Armageddon. Samozrejme, zvýšená volatilita bude nejaký čas trvať. Nebudem sa hrať na veštca, ani šíriť paniku, musíme si počkať na reálne ekonomické kroky. Existuje viacero názorov, ktoré tvrdia, že z dlhodobého pohľadu nemusí byť výhra Trumpa zlou správou pre akciové trhy. Rozhodne nepodlieham panike a nepredávam, naopak, pred pár dňami som kupoval za lepšie ceny ako sú v tejto chvíli.

Jakub Skryja, portfolio manažer, Verdi Capital

„Republikáni dnes slaví trojí vítězství. Kromě prezidenta ovládnou senát i sněmovnu reprezentantů, budou tak mít silnou majoritu k rozhodování a prosazení volebního programu. Tato moc nakonec může USA pomoci více, než rozkol mezi republikány a demokraty, který panoval za Obamy. Předpokládáme, že Trump po zvolení ustoupí ze své ostré předvolební rétoriky, zvolí si schopné poradce a potlačí své ego i v případě vývoje zahraniční politiky. Na ekonomiku USA nakonec můžou mít volby neutrální nebo mírně pozitivní efekt. Nyní je čas bedlivě sledovat, jak konkrétně bude republikánská vláda ovlivňovat vývoj v jednotlivých sektorech. Zda omezí import pomocí sankcí nebo daní, obnoví těžký průmysl, sníží korporátní daně a daně fyzických osob a dá zelenou těžbě fosilních paliv. Především těžaři uhlí, ropný a ocelářský průmysl můžou zažít významné oživení, naopak zelené energie můžou přijít o dotace. Na ocenění rizikových aktiv jako jsou akcie a korporátní dluhopisy jistě bude mít vliv i reakce Fedu a dalších centrálních bank. Především politika centrálních bank v poslední době určovala ocenění rizikových aktiv. Trump byl v předvolební kampani odpůrcem nízkých sazeb a možná to bude pro Fed dodatečný impuls k ukončení režimu nízkých sazeb, což odstraní další nejistotu. Zvyšování sazeb tak bude mít negativní vliv na dluhopisy a předlužené firmy, ne nutně na zdravé a rozumně oceněné firmy.

Oddálil Trump konec devizových intervencí ČNB?

Adam Bilko, portfolio manažer, Aakon Capital

„Donald Trump sebou přináší nejistotu ohledně budoucího směřování USA. Až čas ukáže, do jaké míry byla jeho silná slova jen předvolební show a do jaké míry je myslel vážně, jelikož už během prvního povolebního projevu mírnil svou předvolební rétoriku. Pokud bychom se podívali na hlavní body jeho kampaně jako například na snížení korporátních daní, zrušení současných obchodních dohod (např. NAFTA) a zpřísnění dovozních cel, pak by se tyto opatření měla pozitivně projevit na amerických společnostech orientovaných na domácí trh.

Panické akciové výprodeje zarazí jedině… prezident Trump

Newsletter