Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Poselství: „Svět si zapamatuje, co tento týden učiníte“

Nekonečný program úsporných opatření, který Evropa nutí Řeky přijímat, jednoduše nefunguje. A nyní Řecko hlasitě říká „NE“ –vzkazují renomovaní ekonomové v otevřeném dopise německé kancléřce Angele Merkelové:

Jak většina světa očekávala, finanční požadavky Evropy zničily řeckou ekonomiku. Způsobily nárůst nezaměstnanosti, kolaps bankovního systému, významně zhoršily externí zadluženost, která vystoupala až na poměr 175 % vůči HDP. Daňové příjmy zdecimované ekonomiky letí střemhlav dolů, domácí produkt i zaměstnanost jsou stlačeny a podniky jsou kapitálově vyprahlé.

Společenské dopady jsou kolosální – 40 % dětí nyní žije v chudobě, dětská úmrtnost neúměrně roste a nezaměstnanost mladých lidí dosahuje 50 %. Korupce, daňové podvody a zlé účetnictví předchozí řecké vlády dluhový problém jednoznačně zhoršilo.

Řekové se podřídili všem požadavkům Angely Merkelové – snížili platy, vládní nákupy, osekali penze, privatizovali, deregulovali a zvedli daně. Ale v posledních letech posloupnost takzvaných ozdravných kůr pouze přiblížila Řecko stavu, který jsme v Evropě neviděli od Velké deprese v letech 1929-1933. Léčba, předepsaná německým ministerstvem financí a Bruselem, pacienta nevyléčila. Naopak podpořila krvácení.

Společně apelujeme na kancléřku Merkelovou a Trojku, aby zvážili změnu strategie, která povede k udržení Řecka v eurozóně a vyvarovali se tak další katastrofě. V současné chvíli požadují po řecké vládě, aby si přiložila ke spánku revolver a zmáčkla spoušť. Bohužel projektil nezmaří pouze budoucnost Řecka v Evropě. Vedlejší obětí bude zahubení Evropy jako majáku naděje, demokracie a prosperity a mohl by vést k dalekosáhlejším ekonomickým škodám.

V 50. letech se Evropa znovuzrodila na základech odpuštění minulých dluhů, zejména německých, což významně přispělo k poválečné prosperitě a míru. Dnes musíme restrukturalizovat a snížit řecký dluh, dát jejich ekonomice prostor k nadechnutí tím, že umožníme snížený dluh splácet delší dobu. Nadešel čas se znovu lidsky zamyslet nad neúspěšným úsporným programem posledních let a zásadně zredukovat řeckou zadluženost ve spojení s tolik potřebnými reformami.

Naše poselství směrem ke kancléřce Merkelové je jednoznačné: naléháme na Vás, abyste vzala za svůj tento životně důležitý návrh nejen pro Řecko a Německo, ale celý svět. Historie si Vás bude pamatovat pro kroky, které tento týden učiníte. Očekáváme a spoléháme na Vás, že přijmete statečné a velkorysé kroky vůči Řecku ku prospěchu budoucích generací Evropy.

V úctě,

Heiner Flassbeck, bývalý představitel německého ministerstva financí

Thomas Piketty, profesor ekonomie na Paris School of Economics

Jeffrey D. Sachs, profesor Kolumbijské univerzity

Dani Rodrik, profesor Harvard Kennedy School

Simon Wren-Lewis, profesor Oxfordské univerzity

a další (Paul Krugman, Joseph Stiglitz,…)

(Text je překladem otevřeného dopisu uvedených ekonomů německé kancléřce Angele Merkelové)

Newsletter