Poslanci přehlasovali Zemanovo veto a potvrdili „lex Babiš“

AKTUALIZOVÁNO – Poslanci dnes potvrdili takzvaný lex Babiš, podle kterého by firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, o veřejné zakázky a o investiční pobídky. Dolní komora dnes po poměrně vypjaté diskusi přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Ten vetoval šest zákonů, uspěl jen jednou. Babiš schválení zákona odsoudil.

Normu podpořilo 129 ze 185 přítomných poslanců, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Proti bylo 49 poslanců, zejména za hnutí ANO a za hnutí Svoboda a přímá demokracie. Členové za Úsvit se hlasování zdrželi.

Poslanecká sněmovna definitivním schválením novely dala již potřetí najevo, že nepovažuje za správné a morální, aby firmy členů vlády získávaly státní dotace a veřejné zakázky a byly tak zvýhodňovány proti jiným firmám, uvedl poslanec Martin Plíšek (TOP 09). „Poslanci ANO marně zdržovali jednání. Bylo to od nich účelové chování s cílem ochraňovat podnikání svého předsedy. Sami přitom k zákonu nepředložili žádný návrh – proste to odflákli a nemakali,“ dodal Plíšek.

Babiš v reakci prohlásil, že zákon vytvořili předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), od Sobotky to vidí jako podraz. Počítá také s tím, že poslanecký klub hnutí ANO podá na zákon ústavní stížnost. Babiš označil za lživá tvrzení, která zazněla při debatě v Poslanecké sněmovně, že z ministerského křesla pomáhá svým firmám. „Zásadně odmítám, že bych si přihrál nějaké dotace,“ prohlásil. Odmítl také, že by z funkce ministra financí poskytoval svým společnostem daňové úlevy.

HlídacíPes: Babiš už možná odstartoval změnu svého podnikání

Na Babišovu skupinu Agrofert však novela o střetu zájmů nakonec zřejmě nedopadne. Ministr už ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Zatím ale neupřesnil jak. Normu navíc bude s největší pravděpodobností posuzovat Ústavní soud.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka stále platí záměr prezidenta Zemana, že se po přehlasování svého veta zákona o střetu zájmů obrátí na Ústavní soud. „O konkrétních krocích budeme informovat, až nastanou,“ uvedl hradní mluvčí. Zeman zákon vetoval 19. prosince, je podle něj v rozporu s ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami.

Babiš kvůli novele plánuje zbavit se Agrofertu do konce ledna

Newsletter