Pozitivní dopad regulací kryptoměn

Nikdo nemůže popřít, že poslední várka regulačních opatření týkajících se kryptoměn zapříčinila v tomto světě pár zajímavých posunů. Některé věci se v tomto ohledu jistě zlepšily, když se například většina obchodů konečně přesunula z Číny pryč. Vlastně by se dalo říci, že tato opatření pomohla k vytvoření lepšího ekosystému digitálních měn.

I když velké množství uživatelů kryptoměn není zrovna fanoušky regulací, tak jejich následky nejsou vždy negativní, jak si někteří lidé myslí. Většina forem regulací je navržena tak, aby brzdila růst bitcoinu. To je nejspíše všem jasné. Ale zvláště v některých zemích, jako je Rusko, Čína nebo i Spojené státy, se věci začaly později vyvíjet spíše v nepříjemnějším směru. To však ale neznamená, že po takovém vývoji nemůže přijít nic dobrého.

Možná tím nejlepším příkladem něčeho pozitivního, co vyplynulo z regulativních opatření, je to, že Čína už není mocností v obchodování s bitcoinem. Ačkoli je země stále domovem většiny těžebních operací, jejich směny již nejsou nějakým zvlášť významným faktorem. Je pravdou, že regulace zastavily veškeré obchodování s čínským jüanem, ačkoli se zdá, že to bylo pouze dočasné opatření, neexistuje žádný oficiální údaj o tom, kdy budou tyto služby obnoveny.

Podle nedávného článku zveřejněného společností Bloomberg se věci opravdu posouvají novým směrem, a to právě díky těmto novým regulacím. S narůstající cenou bitcoinu byly zaznamenány poněkud zajímavé změny. Například to, že se množství obchodů přesunulo od čínského jüanu k japonskému jenu nebo ke korejskému wonu. Tento trend byl spatřován již před pár týdny, ale doteď nedošlo k žádné významné změně.

Americký dolar se také pokouší v tomto ohledu učinit nějaký comeback, přestože bude vždy maximálně terciárním trhem. Z nějakého neznámého důvodu se dolar nedostal ani zdaleka k takovému objemu obchodu jako japonský jen nebo korejský won. Překonat takové překážky bude náročné, zvláště s tak velkou mezerou. Ale situace se samozřejmě mění prakticky každý den a na obzoru jsou stále spousty změn.  

To samé se týká etherea, neboť jeho obchodní síla pochází z toho stejného trhu. Navíc se trhy BTC/ETH podle všeho trochu zmenšují, i když je to hlavně kvůli pokračující vzestupné ceně bitcoinu. Neznamená to však, že v blízké budoucnosti neuvidíme více obchodů BTC / ETH, kde bitcoin zatím jednoznačně dominuje všem obchodním portfoliím. A to je naprosto normální, neboť se jedná o světově nejrozšířenější kryptoměnu.

Přestože jsou všechny tyto změny přímým důsledkem regulačních rozhodnutí, většina lidí tyto věci nevidí. Japonský trh je pro všechny kryptoměny v současnosti velmi důležitý díky příznivému přístupu tamních regulátorů. Jižní Korea se stále snaží zjistit, jak se v tomto ohledu s takovými záležitostmi vypořádat, ale obecný postoj je v současné době vesměs rovněž pozitivní. Věci se mohou ve velmi blízké budoucnosti ale i nadále měnit, neboť nic zatím nebylo vytesáno do kamene.

Newsletter