Pozor! Blíží se soumrak komoditních trhů

Komodity se v současné době stávají opět populární a diskuse kolem jejich vývoje neutichají. Ropa a měď jsou však, podle Barclays, v případě krátkodobých ztrát při absenci jakékoliv skutečného zlepšení na trzích vystaveny ostrému riziku. V pondělní poznámce uvedli analytici banky, že by komodity mohly propadnout ze současných úrovní až o 25 procent. Ropa by mohla sklouznout zpět k 30 dolarům za barel a měď k minimům v podobě 4900 dolarů za tunu.

„Vzhledem k tomu, že nedávný vývoj cen se nezdá být dobře podložen zlepšujícími se fundamenty, a že vzestupný trend se může ukázat jako těžko udržitelný, roste riziko, že jakákoli překážka bude mít za následek úprk, který by mohl opět vést ceny komodit na druhou stranu,“ uvedl tým vedený Kevinem Norrishem. „Existuje několik důvodů pro to se domnívat, že krátkodobý zlomový bod pro toky investorů by mohl být blízko.“

Ropa má za sebou propad o několik desítek procent, který ji dostal na rekordně nízké úrovně. Od ledna sice pozorujeme…

Posted by Roklen24 on Tuesday, 29 March 2016

West Texas Intermediate a ropa Brent zahájila rok  významnými ztrátami, ale sentiment se v polovině února obrátil. Důvodem je možná spolupráce zemí produkujících ropu. Slabší dolar a holubičí komentář Federálního rezervního systému cenám ropy také pomohl odskočit.

Znovu nalezená láska ke komoditám není založena na dlouhodobé strategie „buy-and-hold“. Je daleko více o krátkodobosti a příležitostných sázkách, uvádí analytici Barclays. Dodávají, že měď a ropa se stále potýkají s přebytkem nabídky a velkým množstvím zásob. Nyní se přidává také „býčí extrémy“ u futures. Kvůli tomu se rally z prvního čtvrtletí pravděpodobně nebude opakovat ve čtvrtletí druhém.

Barclays ve druhém čtvrtletí očekává cenu ropy v průměru kolem 34 dolarů za barel. Odskočit by měla ve čtvrtém čtvrtletí na 45 dolarů za barel. Analytici Citigroup pro trh s ropou ve druhém čtvrtletí také nemají dobré zprávy.V celoročním kontextu jsou ale pozitivnější. V úterní poznámce uvedli, že do konce roku 2016 očekávají růst ropy na 50 dolarů za barel.

Nad čokoládovým průmyslem se stahují mračna

Newsletter