„Pozor“ z americké ekonomiky: Kola se zadrhávají

Skvělý úvod roku, v minulém týdnu varování v podobě výhledu Fedu a dnes studená sprcha v podobě objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v americké ekonomice. Při únorovém očekávání 0,2% růstu se dostavil 1,4% propad, navíc zchlazení lednového růstu revizí z 2,8 na 2 %. Americký dolar odpověděl skokovým oslabením vůči euru přes 1,10 dolaru k euru, futures na americké akciové obchodování vynulovaly zisky.

S objednávkami domácího zboží dle ekonomů zamával silný americký dolar, který se přiblížil hranici 1,05 k euru, než jej oslabil v minulém týdnu Fed a oddálil tak jeho směřování k paritě. Jak ukázala jiná předstihová data z americké ekonomiky v posledních dnech, oslabuje zejména kondice průmyslu.

Dodávky zboží dlouhodobé potřeby bez zboží vojenské povahy jako ukazatel, používaný pro propočet amerického HDP, se v únoru zlepšily o 0,2 % po revidovaném poklesu za leden o 0,4 %. Původně byl přitom oznámen růst o 0,1 %.

Podnikatelské investice za celé první čtvrtletí letošního roku vzrostly o 0,9 procenta, což je nejslabší vývoj o prvního čtvrtletí loni.

V pátek 27. března se dozvíme třetí a finální údaj o výkonu americké ekonomiky jako celku v poslední čtvrtině loňského roku. 

Newsletter