Fed zvýšil sazby o 25 bodů, naznačil možné další navýšení. Sazby letos snižovat nechce, trh mu nevěří. Americké výnosy klesly, dolar oslabil nad 1,0900 za euro. Procyklické měny se slabším dolarem zpevnily.

Pozvánka na webinář: Kdo vyhraje – trhy, nebo centrální banky?

Zdroj: Depositphotos

Pohled trhů a centrálních bank se v poslední době velmi liší. Centrální banky pracují s výhledem vyšších sazeb po delší dobu, zatímco trhy již zaceňují jejich snížení. Jestřábí proklamace centrálních bankéřů tak mají ve výsledku holubičí tržní efekt, který jde svou podstatou proti pokračujícímu boji s inflací. Přístupy obou stran připomínají westernový souboj, kdy se čeká, která strana vystřelí první. Kdo to bude a jaké můžeme čekat tržní dopady, včetně měn? To a mnohem více si řekneme na únorovém webináři!

Zatímco loni táhly všechny centrální banky za jeden provaz, letos budou jejich politiky nastavovány více s ohledem na domácí dění. Bank of Canada už oznámila úrokovou pauzu, Fed, ECB a Bank of England budou sazby dále zvyšovat. ČNB se mezitím drží strategie stabilně vysokých úroků po delší dobu. Kam až se sazby zejména vyspělých zemí posunou, zjistíme během první poloviny roku. A právě to by mohlo být pro silně vpředhledící trhy překvapením vedoucím k přehodnocení jejich současného optimismu.

Výhledy hlavních centrálních bank a té české se hodí všem, kteří s ohledem na měnovou politiku obchodují nejen s měnami, ale i s dalšími instrumenty, jejichž ceny reagují na změny sazeb. Webinářem vás provede hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Pavel Peterka spolu s analytikem devizových trhů Janem Berkou.

Prostor pro dotazy samozřejmě bude. V případě zájmu je možné otázky zaslat s předstihem na email info@roklen.cz. Za všechny dotazy jsme vždy velmi rádi!

Webinář je zdarma a začíná ve čtvrtek 9.února 2023 v 15 hodin. Přihlásit se můžete prostřednictvím odkazu ZDE.

Těšíme se na viděnou!

Newsletter