PPF chce vytěsnit akcionáře a ovládnout CETIN. O2 je investicí

Skupina PPF se pokusí ovládnout celou společnost CETIN skrze vytěsnění minoritních akcionářů. Na představení společnosti CETIN to řekl člen její dozorčí rady a ředitel PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář s tím, že O2 naopak zůstane finanční investicí PPF. Investiční skupina PPF překročila v CETIN 90% podíl, v O2 pak ovládá necelých 85 procent.

PPF koupila majoritu v O2 od španělské Telefóniky na začátku minulého roku. Letos v červnu prosadila oddělení pevných a mobilních sítí a datových center do nově vzniklé společnosti CETIN. Ta má jako velkoobchodní partner poskytovat infrastrukturu nejen O2, ale i dalším hráčům na trhu. Akcionáři O2 získali při dělení akcie CETIN a PPF jim nabídla, že je od nich odkoupí.

Již dříve PPF oznámila, že nebude usilovat o získání v O2 umožňující takzvané vytěsnění menšinových akcionářů a nadále podporovat udržení akcií O2 na veřejných trzích. U CETIN v srpnu tvrdila, že bude vytěsnění zvažovat, ale kvůli transakční a finanční náročnosti o něm zatím nerozhodla. „Stále platí, že to zvažujeme, ale dosud nebylo rozhodnuto,“ doplnil k vytěsnění menšinových akcionářů CETIN Mlynář.

PPF už v CETIN vlastní přes 90 %. Posílila i v O2

Podle generálního ředitele CETIN Petra Slováčka tvoří nyní tržby od O2 přes polovinu výnosů. Necelých 50 procent má firma od dalších tuzemských a zahraničních operátorů.

Kvůli rozdělení O2 a CETIN začal Český telekomunikační úřad zkoumat trhy, na kterých obě firmy působí, zda je na nich konkurenční prostředí, nebo potřebují regulaci. „Analýza těch nesložitějších by měla být hotová zhruba do roka,“ uvedl dnes předseda ČTÚ Jaromír Novák. Podle něj již úřad kontroluje, zda CETIN nediskriminuje jiné firmy na úkor O2.

O2 zvedla zisk o polovinu, hlásí poprvé bez CETIN

PPF ovládla celou O2 arenu, vytěsnila menšinové akcionáře

Setkání s šéfy O2: Jak se nedívat na hodnotu firmy?

 

Newsletter