Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

PPF: Ovládnout chceme CETIN, O2 je naší investicí

Z telekomunikační společnosti O2 na počátku června vyčleněná infrastrukturní společnost CETIN je pro PPF klíčovým aktivem podobně jako například Home Credit a PPF bude chtít CETIN zcela ovládnout. V rozhovoru pro HN to uvedla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková s tím, že proces ale může trvat relativně dlouho.

O2 naopak PPF hodlá ponechat na burze a dle svých slov nezasahuje do běžného chodu firmy. Jirásková postoj k O2 po rozdělení obou společností označila za de facto finanční investicí. O2 by neměla být považována za součást PPF, soudí Jirásková.

„Tento postoj PPF podle našeho názoru naznačily již výkupní ceny, když nabízená cena za akcie CETIN byla nečekaně vysoká, zatímco nabízená cena za akcie O2 je v současné době již skoro 20 % pod cenou akcií na trhu,“ poznamenali analytici Komerční banky.

Kateřina Jirásková krom jiného v rozhovoru ostře odmítla kritická slova šéfa pražské burzy Petra Koblice s tím, že PPF vše předala právníkům a ti nyní analyzují možné prostředky obrany. V rozhovoru pro HN Petr Koblic nedávno mluvil o tom, že PPF postupem po ovládnutí O2 poškodila pověst celého českého kapitálového trhu. „Rozzuřené akcionáře naprosto chápu,“ prohlásil v rozhovoru. Finanční šéfka PPF nyní říká, obvinění jsou nepodložená. „Předali jsme vše právníkům a ti nyní analyzují všechny možné prostředky obrany a reakce. Nic jiného nám nezbývá,“ říká. K propadu tržního kurzu akcií O2 na nová minima Jirásková soudí, že se tak stalo kvůli vyřazení ze systému indexů MSCI a pod tlakem následného prodeje ze strany zahraničních investorů.

Newsletter