Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Práce Fedu nekončí. Neměl by ztrácet čas holubičími výroky

Klíčové body

  • Zápis z červencového zasedání Fedu potvrdil potřebu pokračujícího zvyšování sazeb.
  • Tempo navyšování úroků by mohlo v jistém bodě polevit, padla zmínka obavy z až příliš silného utažení.
  • Fed nesmí se zvyšováním sazeb polevit, inflační tlaky zůstávají silné.
_NZ79221 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Zápis z červencového zasedání Fedu potvrdil potřebu pokračujícího zvyšování sazeb. Zároveň ale naznačil, že druhá polovina roku by se mohla nést v o něco mírnějším tempu úrokové normalizace než ta první.

Na červencovém zasedání se všichni členové měnového výboru shodli na potřebě zvýšit sazby o 75 bodů. Shoda panovala i u očekávání dalšího zvyšování roků. V jistém bodě by však mělo dojít na snížení tempa úrokové normalizace. Ke splnění duálního mandátu je potřeba posun sazeb na restriktivní úrovně. Mnozí bankéři však zároveň uvedli, že existuje riziko až příliš silného utažení měnové politiky.

Síla amerického trhu práce podle Fed Minutes naznačuje, že robustnost ekonomiky je větší, než jak ukázala data za druhý kvartál. Existuje tak možnost revize HDP směrem vzhůru. Centrální bankéři však zatím nepozorují příliš důkazů ohledně uvolnění inflačních tlaků. Vyšší sazby se do ekonomiky musí plně propsat, což znamená, že zkrocení inflace směrem k cíli zabere více času. Klíčová je ale shoda na ukotvení dlouhodobých inflačních očekávání na úrovni 2% cíle.

Americké akcie ukončily středu poklesem. Dolar proti euru oslabil. Výnosy, nominální i reálné, včera rostly, což je vzhledem k předchozímu vývoji zásadní s ohledem na potřebu utažení podmínek financování.

Podmínky financování měřené indexem banky Goldman Sachs ukazují, že vrcholu bylo dosaženo v polovině června. Od té doby pozorujeme opětovné uvolnění, což by mělo být z pohledu Fedu nežádoucí. K uvolnění přispělo hned několik složek, od akcií přes výnosy dluhopisů až po od poloviny července oslabující dolarový index.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

V americké ekonomice se podle Fed Minutes striktnější měnová politika projevila zejména v realitním sektoru. Spotřebitelská poptávka však zůstává silná, což potvrzuje rozložení posledních inflačních čísel (pravý graf níže). Jasnou převahu tvoří složka jádrových služeb a zboží podtrhující potřebu dalšího zvýšení úrokových sazeb.

Zdroj: Danske Bank
Zdroj: Danske Bank

Z našeho pohledu by Fed mohl vynechat zmínku o pomalejším tempu zvyšování sazeb. Ale to už na tiskové konferenci „pokazil“ sám guvernér Powell. Stejně tak výrok o až příliš silném utažení měnové politiky. Obě témata jsou v podstatě jasná, avšak ne vše musí být explicitně vyřčeno. V tuto chvíli je vzhledem k napjatosti trhu práce a inflaci příliš brzy hovořit o změně. Výroky proto můžeme považovat za holubičí.

Tržní inflační očekávání sice klesla, jde však z velké části o vliv vývoje komodit. Pokud by se ukázalo, že je pravděpodobnost tzv. hladkého přistání nakonec větší. Situace by se obrátila, přičemž otázkou by bylo, jak moc silně. Zatím se však nic takového neděje, k čemuž ostatně přispívá i dění v zahraničí, například v Číně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0164 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0099 do 1,0228 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,54 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,49 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,99 do 24,35 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter