Praha dnes předbíhá region díky síle KB

Trhy střední Evropy mají smíšenou výkonnost. Index PX roste pod taktovkou Komerční banky o 0,8 %, zatímco WIG20 klesá o 0,6 % a BUX o 0,4 %.

Komerční banka má nejlepší výkonnost z bankovního sektoru, zdá se, že se investorům líbí konzervativnost banky, nízké náklady a hlavně očekávané vysoké dividendy. Banka včera zvýšila výplatní poměr z 60 – 70 % na 70 – 100 %, což by mohlo znamenat, že by banka za rok 2014 mohla vyplatit až 300 korun na akcii. Akcie Komerční banky rostou o 3,6 % a obchodují se na 4.950 korunách v souladu s naším ranním očekáváním, že se cena akcií brzy dotkne úrovně 5.000 korun. Mírně za naším výhledem zaostává Erste Bank i VIG, oba tyto tituly se aktuálně obchodují s 0,2% ztrátou. Postupně se probírají akcie Philip Morris, dnes rostou o 0,9 % nad 9.800 korun. Podle nás, má tento titul s dividendovým výnosem okolo 8 % slušný prostor pro růst. Naopak 1% ztrátu utrpěly akcie O2, které se tak dostaly pod 240 korun a zde ještě propad způsobený nejasnou dividendovou politikou asi nekončí. Slušný růst o bezmála 5 % vidíme na akciích Stock, zde dochází ke korekci 23% propadu po “profit warningu“ zveřejněném ve středu ráno.

Maďarské akcie jsou stále slabé. Dnes ztrácejí 0,4 % hlavně kvůli akciím OTP -1,2 % a MOL -0,2 %, a podobný vývoj je i na polských akciích. Místní index WIG20 oslabuje 0,5 %, když ztrácí hlavně bankovní sektor, jmenovitě PKO -1,5 % nebo Getin -1,7 %, ale největší propad je na akciích uhelné společnosti JSW -7,7 % na rekordně nízké úrovně po zprávách, že by měl tento titul vypadnout z báze indexu MSCI. Naopak například PKN, KGHM anebo PGE se pohybují v kladných číslech.

Newsletter