Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Praha i Evropa pod tlakem financí. Moody’s srazila rakouské banky

Pražská burza v úvodu týdne nedokázala růst. Po boku evropských indexů oslabovala díky horším datům z eurozóny a sníženému ratingu rakouských bank od agentury Moody’s.

Největším propadákem byly dnes bankovní tituly, které v úvodu obchodního dne výrazně poklesly. Za poklesem finančního sektoru stálo víkendové snížení ratingu jedenácti rakouských bank od agentury Moody‘s. Raiffeisen bank se na vídeňské burze propadla o 5,4 % a v závěru ztrátu snižuje na -2 %, Erste -1,19 % a pojišťovací skupina VIG -0,93 %. Na negativní náladě se svezla i Commerzbank -2,1 % a Société Générale, kterou ovlivnily mimo jiné výrazně horší data z Francie. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za červen poklesl ze 49,6 na 47,8 bodu, přičemž úroveň pod 50 body značí zhoršení podmínek v sektoru. Komerční banka oslabila jen nepatrně o 0,06 %.

Akcionáři ČEZu budou v pátek rozhodovat o dividendě

Růst průmyslu v eurozóně nejpomalejší za 7 měsíců, německý jen nepatrně zrychluje

Na pražské burze vsaďte na Erste a Pegas, míní KB (+výhled pro celý trh)

Defenzivní tituly dnes dokázaly posílit, Pegas +1,14 na 604,8 Kč a Philip Morris +0,35 %, akcie O2 odepsaly 0,27 %. Analytici Komerční banky snížili cílovou cenu na 273 Kč z 280 Kč, ponechali doporučení „prodat“. Ve středu 25. června se koná valná hromada O2.

Mediální CETV si připsala +0,73 % a ČEZ před páteční valnou hromadou +1,21 %. Analytici Deutsche Bank zvýšili doporučení na „koupit“ z „držet“ a posunuli cílovou cenu na 650 Kč z 570 Kč.

Německý DAX v závěru ztrácí 0,6 %, rakouský ATX -1,3 % a polský WIG +0,3 %.

Realitní skupina miliardáře Vítka pohltila německé Orco a chce růst do Evropy
 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

 

Newsletter